Masallarda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması

Anadolu Üniversitesi’nden Dr. Züleyha Özbaş Anbarlı ve öğrencileri, 40 farklı masalda yer alan 140 karakteri inceledi. Araştırmaya göre, cesaret ve zeka ortalama yüzde 80 oranında erkek karakterlere mahsus gösteriliyor.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Zehra Değirmenci, Eray Ersan ve Agah Tosun; danışman Dr. Öğr. Üy. Züleyha Özbaş Anbarlı’nın rehberliğinde 40 masalın 140 karakteri incelendi. Araştırmada geleneksel masallarda toplumsal cinsiyet rolleri üzerinde kadın-erkek temsilini tespit etmek amaçlandı. Araştırma sonunda masallarla cinsiyet ayrımcılığının daha çocuk yaşta insanın bilinç altına yerleştiği ortaya koyuldu.

Araştırmaya göre ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar:

“Cinsiyetçilik” masallar ile küçük yaşta yerleşiyor.

Karakterlerin cinsiyet dağılımı orantılı. Temsiliyet ise orantısız. Ana karakterlerin yüzde 31’i kadınken, yüzde 63’ü erkek.

Kadınların yüzde 54,5’i masallarda cinsel obje olarak yer alıyor.

Kadınların yüzde 40’9’u, erkeklerin yüzde 78,3’ü zeki olarak betimleniyor.

Kadın karakterlerin yüzde 43,9’u güzel, yüzde 24,2’si cesur olarak, erkek karakterlerin ise yüzde 15,9’u yakışıklı, yüzde 82,6’sı ise cesur olarak temsil ediliyor. “Tercih edilebilir” olmak için kadınlar güzel olmak zorundayken, erkekler için böyle bir durum söz konusu değil.

Kötü karakterlerin yüzde 60’ı kadınlar, yüzde 31,1’i erkekler tarafından temsil ediliyor. Kötü kadınlar sıklıkla cadılar, üvey anneler ve üvey kız kardeşler olarak gösteriliyor.

Masallarda zayıf karakterli olarak gösterilen kadınlar, erkeklerin 3 katı.

Kendine güvenen karakterlerin ise yüzde 63,5’ini erkekler oluştururken, bu oran kadınlarda yalnızca yüzde 31,4.

Her 10 kadından 5’i, her 10 erkekten 2’si itaatkar gösteriliyor.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Mart 2020