Maskülen Sektörde Kadın Olmak: “Dayanışma Şart”

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından yapılan “Maskülen Sektörde Kadın Olmak” araştırmasına göre, gayrimenkul sektöründe çalışanların yüzde 29’unu kadınlar oluşturuyor.

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun (GKL) öncülüğünde, Türkiye’deki gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik yapılan “Maskülen Sektörde Kadın Olmak” araştırmasının sonuçlarının açıklandığı toplantıda düzenlenen panelde “Gayrimenkul’de Kadının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” konuşuldu.

GKL Araştırma ve Bilgi Yönetimi Proje Grubu adına Elvan Oktar ve Buket Hayretçi tarafından sunumu yapılan araştırmaya göre, gayrimenkul sektöründe çalışanların yüzde 29’unu kadınlar oluşturuyor ve sektördeki kadınların yüzde 56’sı evli ve çalışan kadınların yüzde 74’ü bir çocuk annesi.

Kadınların yüzde 84’ü lisans veya lisansüstü eğitime sahip. Araştırmanın alan bazındaki sonuçlarına göre, kadınların yüzde 22’si satış ve pazarlama departmanında çalışırken; proje geliştirme ve uygulama departmanlarında çalışanların oranı ise yüzde 29 olarak tespit edildi. Üst yönetimde çalışan kadın oranı yüzde 15 olurken, ankete katılan kadınların yüzde 53’ü altı yıldan uzun süredir gayrimenkul sektöründe görev yaptıklarını belirtti.

Araştırmayı değerlendiren GKL Başkanı Neşecan Çekici, “Amacımız gayrimenkul sektöründe kadın istihdamını ve etkinliğini artırmak, kadınları yönetim kademesine yükseltmek” dedi ve ekledi:

“Kadın-erkek dengesini iş hayatında yakalamak istiyoruz. Daha doğrusu şu anki dengesizliği ortadan kaldırmak için buradayız. İş hayatında denge ve cinsiyet çeşitliliği olduğu zaman şirketin karlılığı artıyor, hisse senetleri değer kazanıyor, yatırımcı güveni, müşteri ve çalışan memnuniyeti artıyor, firma imajı yükseliyor. Yetenek yönetimi üzerinden eşit fırsatlar sunulmadığı takdirde şirketler sarsılıyor. Denge ve birliktelik ile bu platformun bir farkındalık yaratmasını amaçlıyoruz.”

“Kadınlar arasında dayanışma gerekli”

Kadınların birbirlerine karşı çok rekabetçi olduklarını ifade eden XSIGHTS Araştırma ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Penn ise kadın dayanışmasının önemine dikkat çekti: “Bu sektörde kadınlar çocuk doğurabilir diye göz ardı edilmişler. Benim 3 çocuğum var. Belki kendi işim olduğu için şanslıyım ama dengede olmak önemli. Belki bir beyaz yakalıdan daha çok çalıştım. Çocuklarım uyuduktan sonra da işlerimi yaptım. Bunun içinde kadına yardım eden bir eş, aile ve ekip gerekiyor. Müthiş bir denge uyumu bu. Ancak o dengede durabilmek için değişmek gerekiyor. Egonun esnemesi lazım. Kendimizi, değiştirmemiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Kadın olmaktan vazgeçilmemeli. Diğer kadınlara da toleranslı ve yumuşak olmalı. Yani dayanışma gerekiyor.”

Kaynak: DHA

avatar
  Kaydol  
Bildir
24 Aralık 2019