Meksiko da Bir Kadını Belediye Başkanı seçti: Claudia Sheinbaum

Kuzey Amerika’nın en büyük şehri, Meksika’nın başkenti Meksiko’yu ilk kez bir kadın belediye başkanı yönetecek: Claudia Sheinbaum.

Fotoğraf: Forbes Mexico

Temmuz ayında yapılan yerel seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 50’sini alan Sheinbaum, geçtiğimiz hafta yemin ederek görevine başladı. Sheinbaum, göreve başlamasının ardından yaptığı açıklamada, yoksul mahallelere teleferik yapma ve otobüs ve metro hizmetlerini iyileştirme sözü de verdi.

Kentteki çevik kuvvet ekiplerine gerek olmadığını belirten başkentin yeni belediye başkanı, “Polis halkı korumak için var, onları bastırmak için bir polis gücüne ihtiyacımız yok,” diyor. Sheinbaum’un projeleri arasında 2017’deki depremlerde evlerini ve apartmanlarını kaybeden kişiler için yeni konutlar inşa etmek de var. Sheinbaum, ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlik politikalarına sert muhalefetiyle de biliniyor.

Son yıllarda artan suç oranları, Meksiko’nun en önemli sorunlarından biri. 2017’de ülkede 30 bin kişi cinayetten hayatını kaybetti. Sheinbaum’un bir diğer hedefi de bu oranı düşürmek: “Ufak tefek bir bilim insanlı olduğuma bakmayın, kararlılıkla suçluların üzerine gideceğim.”

Fizik ve enerji mühendisliği eğitimi alan Sheinbaum, California Berkeley’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda doktorasını tamamladı ve National Autonomous Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yaptı.

Başarılı bir bilim insanı olmasının yanı sıra Sheinbaum siyaset alanında da oldukça deneyimli. Uzun yıllar sol siyasetin içinde yer alan Sheinbaum, önceki belediye başkanı Andrés Manuel López Obrador’un ekibinde beş yıl boyunca çevre bakanı olarak görev yaptı. Yerel seçimlerle paralel yapılan 2018 genel seçimlerinde sol eğilimli Morena hareketinden aday olan Obrador ise şu an Meksika’nın devlet başkanı.

Meksika Siyasetinde ‘Kadınların Yılı’

Fotoğraf: AP

Yerel seçimlerde Meksiko belediye başkanlığı yarışına katılan 7 adayın 5’i de kadındı. Ülkedeki diğer belediye başkanlıkları ve milletvekilliklerinde 3000 bin kadın aday ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Meksikalılar politikadaki kadın devrimi nedeniyle 2018’i “El Año De La Mujer (Kadın Yılı)” diye adlandırıyor.

Kadınlara oy hakkının ancak 1953’te verildiği Meksiko’da, yeni parlamentodaki kadın oranı yüzde 49, senatodaki kadın oranı ise yüzde 51. Ülke, yasama organında görev alan kadın oranıyla dünya sıralamasında  4. sırada yer alıyor. Ülkedeki tüm belediye başkanlarının yüzde 20’si kadın.

Meksika’da, kadın adaylar için tüm partileri kapsayan yüzde 30’luk bir kota zorunluluğu var. Ayrıca 2014’te yürürlüğe giren yeni seçim yasası, partilerin sadece kaybedeceklerinden emin oldukları bölgelerden kadın aday göstermemesini de şart koşuyor. Kadınların son seçimlerde elde ettiği başarının ardında bu iki uygulamanın yattığını söylemek mümkün.

Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, memleketimizde de tüm siyasi partileri kapsayan bir kota zorunluluğu yönünde bir yasal düzenleme ve kazanılacak yerlerden kadınların aday gösterilmesini talep ediyoruz. Dünyadaki kadınların siyasette hak ettikleri yere gelme dalgasının, Türkiye’yi de etkilemesi yönünde bütün siyasi parti yöneticileri göreve çağırıyoruz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Aralık 2018