Melinda Gates’ten Cinsiyet Eşitliğine Destek için 1 Milyar Dolar

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın başkanı ve yatırım şirketi Pivotal Ventures’ın kurucusu olan Melinda Gates, önümüzdeki on yılda ABD’de toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı: “Kadınlar olarak öfkelenmekte haklıyız ama iyimser olmaya da hakkımız var.”

Time dergisinde toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yazan Melinda Gates, ABD’deki eşitsizliği özetleyen veriler sundu:

“2018 yılında, Fortune 500 şirketleri listesinde yer alan ve James ismine sahip olan erkeklerin sayısı, tüm kadınlardan daha fazlaydı.  Bu yıl, 500 listesinde sadece bir beyaz olmayan kadın CEO girebildi. Kadınlar nüfusun yüzde 51’ini oluştursa da Kongre’deki sandalyelerin sadece yüzde 24’ünü ellerinde tutuyorlar.”

ABD’nin tarihi düşünüldüğünde kadınların güç ve etki konumlarındaki ‘eksikliğinin’ yeni bir haber olmadığını ifade eden Gates ve bu eşitsizlikleri konuşuluyor olmasının  bir ilerleme göstergesi olduğunu söyledi:

“Bir fırsat penceresi açıldı. Ya da, daha doğrusu, ülke genelinde yürüyüşlere katılan yüz binlerce insan, #MeToo hikayelerini anlatmak için cesaret toplayan milyonlarca kadın, 2018’de seçimlere aday olan ve Kongre’ye girmeyi başaran rekor sayıda kadın ve sisteme karşı gelmek için protesto etmeniz veya politikaya girmeniz gerekmediğini kanıtlayan tüm kadınlar bu fırsat penceresinin açılmasını sağladı.”

Bu diyalog ortamı ve değişim rüzgarının uzun süreli olmayabileceğinden endişe ettiğini söyleyen Gates, hemen eyleme geçilmesi gerektiğinin altını çizdi: “Kadınıyla erkeğiyle çok sayıda insan bizi bu noktaya getirmek için çok çalıştı. Ve henüz denemediğimiz birçok çözüm yolu var.”

Yazısında, ABD’de toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek için  1 milyar dolarlık bir taahhütte bulunduğunu açıklayan Gates, “Karar alma, kaynakları kontrol etme, politikaları ve bakış açılarını şekillendirme konumunda daha fazla kadın görmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Kadınların potansiyelinin yatırım yapmaya değer olduğuna inandığını söyleyen Gates, kadınların toplumda daha iyi bir konumda olması gerektiğini vurguladı. Gates’in açıklamasına göre bundan sonraki süreçte Pivotal Ventures kaynakları piyasadaki kadınların gücünü ve etkisini artırmak isteyen yeni ve yerleşik ortaklara sunulacak.

Gates’in cinsiyet eşitliği için 3 reform nerisi

Gates, örgütün üç ana önceliği olacağını söyledi. İlk olarak kadınların mesleki gelişimindeki engeller kaldırılacak, ardından teknoloji, medya ve kamu gibi sektörlerdeki kadın personel sayısı artırılacak. Üçüncü plan olarak da şirketler, toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen reformlar yapmak için anlaşmalar imzalayacak.

Gates, yazısını “Kadınlar olarak öfkelenmekte haklıyız ama iyimser olmaya da hakkımız var”diyerek noktaladı.

Kaynak: TIME

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Ekim 2019