Merkel, ABD’li Kadın Vekillere Arka Çıktı: “Dayanışma İçindeyim”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Geldiğiniz ülkelere geri dönebilirsiniz” dediği Kongre üyesi Demokrat Kongre üyelerine arka çıktı:  “Saldırıya maruz kalan kadın vekillerle dayanışma içindeyim.”

Geçen haftalarda ABD Temsilciler Meclisi’nde, Demokrat üyeler Ocasio-Cortez, Rashida Tlaib ve Alexandria Pressley, ziyaret ettikleri göçmen gözaltı merkezlerinde gördüklerini anlatmış, Trump yönetiminin Meksika sınırındaki gözaltı merkezlerinde tuttuğu göçmenlerin insanlık dışı koşullarda yaşadığını ifade etmişti.

Temsilciler Meclisi’ndeki oturumun ardından ABD Başkanı Trump gözaltı merkezlerindeki koşulların son derece iyi olduğunu ifade etmiş ve Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Kongre üyesi kadınlar için “Eğer memnun değilseniz, geldiğiniz ülkelere geri dönebilirsiniz,” demişti.

Merkel, Trump’ın kadın vekiller için kullandığı ırkçı söylemleri eleştirerek, “Bu tür söylemler ile arama mesafe koyuyorum. Kendimi saldırıya maruz kalan kadın senatörlerle dayanışma içinde hissediyorum” dedi.

Merkel, Almanya ve ABD arasındaki ilişkinin “demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına ve kökeni, ten rengi, dini, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve siyasi inançları ne olursa olsun insanın itibarına saygı” gibi ortak değerlerle sınırlandığını sık sık hatırlatarak seçildiği günden bu yana, Trump’ı eleştiren bir siyasetçi.

Trump’ın ABD’li Demokrat kadınlara yönelik açıklamalarından sonra, “Trump’la hala ortak değerlere sahip olup olmadığı” yönündeki bir soruya ise Merkel şu yanıtı veriyor: “Çok farklı milletlerden gelen insanlar Amerika’nın gücüne güç kattı. Dolayısıyla bunlar (Trump’ın sözleri) benim ABD hakkında sahip olduğum güçlü izlenime muhalif yorumlar. Bu, ABD’nin gücüyle de çelişen bir durum.”

Kaynak: NewYork Times, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
22 Temmuz 2019