Mersin Belediyesi, Ailesine Şiddet Uygulayan Personelin İşine Son Verecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesine göre, aile içi şiddet uygulayan personelin iş akdi sonlandırılacak.

Belediye ile Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası arasında üç yıl süreyle iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme belediyeye bağlı Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi ile Kültür-Sanat, Bilim ve Ulaştırma şirketi bünyesindeki yedi bin kişiyi kapsıyor.

Belediye, sözleşme hükmüne göre maaşlarda ilk yıl ortalama 850 lira artış olacağını belirterek yıllık enflasyon oranında zam yapılacağını, sosyal yardımlarda da ortalama yüzde 30’luk artış olacağını kaydetti.

Kadınlar ile erkekler arasında ‘eşit işe eşit ücret’ prensibinin benimsendiği sözleşmede, aile bireylerine şiddet uygulayan personellerin iş akdinin sona ereceği maddesi yer aldı.

Sözleşmedeki ilgili madde şöyle: “Eşi, çocukları, anne ve babasına şiddet uygulayan personellerin iş akitleri disiplin kurulu kararı ile derhal feshedilir.”

“Umarım caydırıcı bir hüküm olur”

İmzalanan toplu iş sözleşmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, şunları söyledi:

Ülkemizde son dönemde kadınlara ve çocuklara yönelen, aile içi şiddetin artış gösterdiği bir gerçek. Biz de bu gerçeği dikkate alarak, sözleşmemize bir madde koyduk. Aile bireylerine şiddet uyguladığı tespit edilen personele hiç taviz göstermeden derhal onunla yolumuzu ayıracağız. Umarım bu madde kadına, çocuğa yönelik şiddet konusunda caydırıcı bir hüküm olur. Bizler hiçbir şekilde şiddetin olmadığı bir dünyada hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Sözleşmemiz, tüm çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Kaynak: Diken, T24

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Aralık 2019