#MeToo’dan Aldığı Cesaretle: Gazeteci Ito, Açtığı Tecavüz Davasını Kazandı

Japonya’da #MeToo hareketinin sembolü haline gelen gazeteci Shiori Ito, ünlü bir haber sunucusuna açtığı tecavüz davasını kazandı.

Japonya’da #MeToo hareketinin sembolü haline gelen Gazeteci Shiori, Ito ünlü bir haber sunucusuna açtığı tecavüz davasını kazandı.

Tecavüzle suçlanan gazeteci-yorumcu Noriyuki Yamaguchi yaşanan cinsel ilişkinin her iki tarafın da rızasıyla gerçekleştiğini söyleyip iddiaları reddetse de, mahkeme, Yamaguchi’nin, Shiori Ito’ya verdiği zarardan dolayı 3,3 milyon yen (yaklaşık 180 bin TL) tazminat ödemesine hükmetti.

Kararın açıklanmasından sonra “zafer” yazan bir tabela tutan 30 yaşındaki Shiori Ito, “Çok mutluyum” dedi.

#MeToo hareketinden etkilendi

Ito’nun 2017 yılında açtığı tecavüz davasını savcılarının, delillerin bir ceza davası için yeterli düzeyde bulmaması üzerine Gazeteci Ito tazminat davası açmıştı. Ito, cinsel suçların nadiren yargıya intikal ettiği Asya ülkesinde #MeToo hareketinin bir sembolü haline gelmişti.

Fakat, Batı’daki ülkelerin aksine, hareket Japonya’da halen çok fazla benimsenmiş değil. Ito gibi saldırganı ifşa etme cesaretini gösteren mağdur kadınlar parmakla sayılacak kadar az.

Japonya’da hükümetin 2017 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, tecavüze uğrayan kadınların sadece yüzde 4’ü polise şikayette bulunuyor. Hem kendi isimlerini hem de tecavüzcülerinin isimlerini açıklama cesareti gösteren kadınlar ise toplum tarafından aşağılanıyor.

Kaynak: BBC Türkçe, Euronews

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Aralık 2019