Oyuncu Michelle Williams Kadın Haklarını Altın Küre’ye Taşıdı

Fosse/Verdon’daki performansıyla Altın Küre kazanan Michelle Williams, ödül töreninde yaptığı konuşmada kadınların üreme ve siyasi haklarına değindi ve zamanı geldiğinde oy kullanmaları konusunda çağrıda bulundu.

Fotoğraf: Vanity Fair

Fosse/Verdon’daki performansıyla Emmy kazanan Williams, ödül konuşmasında kadınların üreme haklarına değinerek, kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olmasının önemini vurduladı:

“Bu ödülü birisine teslim ettiğinizde, onların bir oyuncu olarak gün gün verdikleri kararlara atıfta bulunuyorsunuz. Aynı zamanda o kişinin yıllarca aldığı eğitimi kutlamış oluyorsunuz. Verdiğim bütün kararlardan ötürü şükran duyuyorum. Toplumumuzda bir kadın olarak seçme şansımızın olduğu bir dönemde yaşadığım için çok şanslıyım. Çünkü kadınlar ve kız çocukları olarak, bedenlerimize kendi tercihimizin dışında şeyler yapılabiliyor.”

“En büyük seçmen grubu biz kadınlarız”

Kadınların seçim zamanı geldiğinde kendi çıkarlarına göre oy kullanması konusunda çağrıda bulunan Williams, kadınların seçme hakkının önemini şu şekilde savundu:

“Sadece benim başıma gelen bir dizi olayı değil, geriye dönüp bakabildiğim ve el yazımı her yerde tanıyabildiğim bir dizi olayı yaşamak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Bazen dağınık ve karalayıcı, bazen dikkatli ve hassas, ama kendi elimle yazdığım bir yazı. Ama bir kadının seçme hakkı olmadan şu an yazmış olduğum bu yazıyı yazamazdım.”

Williams konuşmasını, en büyük seçmen grubunun kadınlar olduğunu hatırlatarak noktaladı:

“Şunu söylemeliyim ki, hangi Tanrı’ya inanıyor olursanız olun kendi tercihlerimize göre özgürce yaşayabildiğimiz bir yerdeyiz. O yüzden seçim zamanı geldiğinde lütfen kendi çıkarlarınızı düşünerek oy verin. Tüm kadınlara sesleniyorum. Bu erkeklerin yıllardır yaptığı şey, o yüzden dünya çok fazla onlara benziyor ama unutmayın bu ülkedeki en büyük seçmen grubu biz, kadınlarız. Bu yüzden ülkeyi biraz kendimize benzetelim.”

Time’s Up hareketi, sözlerine Williams’a teşekkür etti

Gecenin sonunda, Reese Witherspoon, Williams’ı “kadınların kahramanı” ve “ilham kaynağı” olarak nitelendirirken, taciz ve cinsiyet ayrımcılığını sona erdirmeyi amaçlayan Time’s Up hareketi, konuşması için Williams’a teşekkür etti.

Williams, ödül konuşmalarında, cinsiyet eşisizliği ve kadın haklarına ilişkin  önemli mesajlar veren bir aktris. Eylül ayında 71. Emmy Ödülleri’nde Mini Dizi/TV Filmi kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Williams, o konuşmasında da sektördeki ücret eşitsizliğine dikkat çekmişti:

“Gelecek sefer, beyaz bir erkek meslektaşıyla kıyaslandığında her bir dolar için 52 cent kazanan bir kadın, özellikle de beyaz olmayan bir kadın, mesleğini yapmak için neye ihtiyacı olduğunu anlatırsa, onu dinleyin, ona inanın.”

Kaynak: CNN, BBC, Filmloverss

avatar
  Kaydol  
Bildir
7 Ocak 2020