Milli Tenisçi İpek Soylu Tayland’da Şampiyon Oldu

İpek Soylu ve Aleksandrina Naydenova ikilisi, ITF tarafından Tayland’da düzenlenen final karşılaşmasında Bulgar rakipleri Aleksandrina Naydenova çiftini mağlup ederek şampiyon oldu.

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından Tayland’ın Nonthaburi kentinde gerçekleştirilen 25 bin dolar ödüllü sert kort turnuvasının kadınlar finalinde İpek-Naydenova çifti, Japonya’dan Haruka Kaji-Risa Ozaki çiftiyle karşı karşıya geldi.

İpek Soylu ile Naydenova ikilisi, final müsabakada 6-1 ve 6-3’lük setlerle 2-0 galip ayrılarak şampiyon oldular.

Haftaya tekrar Tayland’da düzenlenecek 25 bin dolar ödüllü ITF Pro Circuit 1 Presented by SAT turnuvasında yarışacak olan milli tenisçi, bu şampiyonluğuyla 19. çiftler kupasını kaldırmış oldu.

İpek Soylu Kimdir?

15 Nisan 1996’da Adana’da doğdu. Tenis oynamaya 6 yaşında Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde başladı. Sporcu bir aileden gelen Soylu, 8 yaşında ilk Türkiye içi 10 yaşında ise ilk yurt dışı turnuvasına katıldı. Bu turnuvalarda elde ettiği başarılar, tenis kariyerinin şekillenmesine de etki etti.

WTA’nın parlayan genç yıldızlarından biri olan İpek Soylu, Junior Grand Slams’lerinin tümünde yer alarak bu başarısıyla beraber Türkiye’ye bir ilki getirmiştir.

Aynı zamanda dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan Wimbledon Gençler kategorisinde verdiği büyük mücadele ile Grand Slam’de ana tabloda oynayan ilk Türk kadın tenisçi olduğu gibi, ITF Junior klasmanında 13. sıraya yükselerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

Soylu, 2016 Fransa Açık tenis turnuvasında Çağla Büyükakçay’dan hemen sonra ana tabloya kalmayı başaran ikinci Türk kadın tenisçi oldu.

WTA dünya klasmanında 2016 yılında en yüksek tekler sıralaması 151 numaraya, çiftlerde ise 2017 yılında 63 numaraya kadar yükselmiştir.

İpek Soylu şu anda ENKA Spor Kulübü’nde oynamaktadır. Destekçileri arasında ENKA, Nike, Wilson gibi marka ve kurumlar bulunuyor.

Kaynak: Bianet, Hürriyet Spor Arena, Turksporu.com.tr

avatar
1 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
1 Yorum yapan yazar
Özcan Özdemir yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
Özcan Özdemir
Ziyaretçi
Özcan Özdemir

Tebrik ederim..
Kadın evde otursun .çocuk doğursun diyen tahta kafalılara kapak olsun…

28 Mayıs 2019