Mısır’da İlk Kez Bir Kadın Eşit Miras Hakkı Kazandı

Miras hukukunun şeriata göre düzenlendiği Mısır’da, Huda Nasrallah, geçen yıl yaşamını yitiren babasının bıraktığı mirastan iki erkek kardeşiyle eşit hak talep etmek için verdiği hukuk savaşını kazandı.

İnsan hakları avukatı olarak görev yapan Huda Nasrallah, iki mahkemeden istediği sonucu alamaması sonrasında, eşit mirasa ilişkin Hıristiyan doktrinini referans alarak yeni bir dava açmıştı.

40 yaşındaki Nasrallah’ın mahkeme mücadelesi, eşit miras hakkına sahip olacak şekilde sonuçlanırken, avukatın kardeşleri de bu süreçte Nasrallah’a destek verdi.

Nasrallah yaptığı açıklamada, “Mücadele aslında mirasla ilgili değil, babam bize milyonlarca Mısır Poundu bırakmadı. Kardeşlerim gibi eşit muamele görmeyi isteme hakkım var” ifadelerini kullandı.

El Ezher: İslam hukukuna aykırı

Öte yandan Mısır El Ezher Üniversitesi ise cinsiyetten bağımsız eşit miras teklifini reddederek, bunun ailede kadınların erkek kardeşlerinden yarı oranda miras alabileceğini öngören İslam hukukuna aykırı olduğunu belirtti.

El Ezher temsilcilerinden Şeyh Abbas Şuman, “cinsiyetler arasında eşitliğin haksızlık olduğunu” savundu.

Şuman, “Mirasta, cinsiyet eşitliği çağrısı haksızlık çünkü kadınlar belli durumlarda erkeklerden daha fazla miras alabiliyor” dedi.

Mısır hukuk sistemi, Kıpti Kilisesi’ne cemaatlerinin evliliklerinde ve boşanmalarında kendi yasalarını uygulama konusunda tam yetki veriyor ancak miras meselelerinde devletin yasalarına uyulması şart koşuluyor.

Kaynak: Finans Gündem

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Aralık 2019