Mor Çatı Anlatıyor: Kadınların Boşanma, Nafaka, Velayet Hakları

1990 yılından beri şiddete maruz kalan kadınlara destek veren, kadına yönelik şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bilgi ve deneyimini “Mor Çatı Anlatıyor” video serisiyle paylaşıyor.

Mor Çatı Anlatıyor serisinin 5. videosunda Mor Çatı gönüllüsü avukat Ceren Akkaya, Medeni Kanun kapsamında kadınların boşanma, nafaka ve velayet haklarını anlatıyor.

Akkaya, videoda Medeni Kanunda boşanmanın nasıl düzenlendiği, boşanma sebeplerinin nasıl tanımlandığı, boşanma davasında neler talep edilebileceği, çocuğun velayetinin nasıl düzenlendiği, hangi durumlarda nafaka alınabileceği ve  nafakanın ödenmemesi durumunda ne yapılabileceğine ilişki detaylı bilgiler paylaşıyor.

Mor Çatı Anlatıyor video serisinin paylaşılan videolarına aşağıdaki linklerden  ulaşabilirsiniz.

Mor Çatı Anlatıyor: Kadına Yönelik Şiddet ve Biçimleri

Mor Çatı Anlatıyor: Kadın Dayanışma Merkezleri

Mor Çatı Anlatıyor: Kadın Sığınakları

Mor Çatı Anlatıyor: Erkek Şiddetini Önlemede 6284 Sayılı Kanun

Mor Çatı tam 29 yıldır kadınların yanında…

Mor Çatı, 1990 yılında, şiddete maruz kalan kadınlarla bire bir dayanışma gösterebilmek ve sığınak açmak amacıyla, 1987 yılında gerçekleşen Dayağa Karşı Kampanya’nın örgütlenmesinde yer alan bir grup feminist tarafından kuruldu. 1995 yılında sığınağını açtı.

Kurulduğu ilk günden bu yana, şiddetin sorumlusunun, fail olduğunu unutmadan, şiddete maruz kalan kadın ve çocuklarla dayanışma gösterdi. Bugüne kadar 38 binden fazla kadın ve çocuğa dayanışma merkezinde sosyal, hukuki ve psikolojik destek verdi. 1000’den fazla kadına ve çocuğa ise sığınak desteği verdi. Bu destekler sayesinde, birçok kadın yaşadığı şiddetin, şiddete maruz kalmasının kendi suçu olmadığının ve şiddetsiz bir hayatı kurabilecek güçte olduğunun farkına vardı.

Ceren Akkaya hakkında

Feminist avukat. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı gönüllüsü, kadın hakları savunucusu. 2016-2017 yıllarında Women’s Human Rights Training Institute (Kadının İnsan Hakları Eğitim Enstitüsü) tarafından Bulgaristan’da avukatlara yönelik verilen toplumsal cinsiyet ve uluslararası hukuk mekanizmaları eğitimine katıldı. Çeşitli proje ve gönüllü atölyelerde toplumsal toplumsal cinsiyet eşitliği ve hukuk eğitimleri veriyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Ocak 2020