Mor Çatı Anlatıyor: Kadına Yönelik Şiddet Biçimleri

1990 yılından beri şiddete maruz kalan kadınlara destek veren, kadına yönelik şiddete ve cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele eden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, bilgi ve deneyimini “Mor Çatı Anlatıyor” video serisiyle paylaşıyor.

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan videoların ilk serisinde, Mor Çatı gönüllüsü uzman psikolog Feride Yıldırım Güneri kadına yönelik şiddet biçimlerini, şiddetin dinamiklerini, döngüsünü ve kadınlar için şiddet gördükleri bir ilişkiden çıkmanın neden zor olduğunu anlatıyor.

Mor Çatı Anlatıyor video serisinde feminist ilkelerle yürüttüğümüz kadın dayanışma merkezi ve sığınak çalışmamızın yöntemlerini de anlatıyoruz. Mor Çatı gönüllüsü sosyal çalışmacı Açelya Uçan kadın dayanışma merkezlerinde kadınlara verilen desteklerle dayanışma merkezlerinin nasıl olması gerektiğini ve Mor Çatı gönüllüsü sosyal çalışmacı Leyla Soydinç ise kadına yönelik şiddetle mücadelede kadın sığınakları yerini ve sığınak çalışmasına dair bilgi ve deneyimlerimizi paylaşıyor.

 Video serisi Mor Çatı’nın tarihi, ilkeleri, yöntemleri ile kadınların yasal haklarının vurgulandığı 6284 sayılı Kanun, Medeni Kanun, Ceza Kanunu ve uluslararası sözleşmeler videolarıyla devam edecek.

 Mor Çatı Anlatıyor video serisinin paylaşılan videolarına aşağıdaki linklerden  ulaşabilirsiniz.

Mor Çatı Anlatıyor: Kadına Yönelik Şiddet ve Biçimleri

Mor Çatı Anlatıyor: Kadın Dayanışma Merkezleri

Mor Çatı Anlatıyor: Kadın Sığınakları

Mor Çatı tam 29 yıldır kadınların yanında…

Mor Çatı, 1990 yılında, şiddete maruz kalan kadınlarla bire bir dayanışma gösterebilmek ve sığınak açmak amacıyla, 1987 yılında gerçekleşen Dayağa Karşı Kampanya’nın örgütlenmesinde yer alan bir grup feminist tarafından kuruldu. 1995 yılında sığınağını açtı.

Kurulduğu ilk günden bu yana, şiddetin sorumlusunun, fail olduğunu unutmadan, şiddete maruz kalan kadın ve çocuklarla dayanışma gösterdi. Bugüne kadar 38 binden fazla kadın ve çocuğa dayanışma merkezinde sosyal, hukuki ve psikolojik destek verdi. 1000’den fazla kadına ve çocuğa ise sığınak desteği verdi. Bu destekler sayesinde, birçok kadın yaşadığı şiddetin, şiddete maruz kalmasının kendi suçu olmadığının ve şiddetsiz bir hayatı kurabilecek güçte olduğunun farkına vardı.

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Kasım 2019