Mor Çatı: “Polis Salgını Bahane Edip Erkek Şiddetini Ciddiye Almıyor”

Mor Çatı’nın yayınladığı, “Koronavirüs Salgını Süresince Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İzleme Raporu”na göre, ilgili kurumların acil önlem planları mevcut olmadığı gibi, var olan mekanizmalar da salgın bahane edilerek çalıştırılmıyor.

Mor Çatı Vakfı, 16 Mart tarihinden bu yana şiddete maruz kalan kadınlardan edindiği bilgi ve deneyimin yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadeleden sorumlu kurumları arayarak bilgi edindi. Ardından bu süreçte kadına yönelik şiddetle mücadelede mekanizmalarının nasıl işlediğine dair bir izleme raporu hazırladı.

Rapora göre, bu süreçteki esas sorun kadınların şiddetten uzaklaşmak için ihtiyaç duydukları mekanizmaların çalışmaması. Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurumların salgın nedeniyle ortaya çıkan sorunlara çözümler getirecek acil önlem planları mevcut değil ve var olan mekanizmalar da salgın bahane edilerek çalıştırılmıyor.

Raporda kurumlara ve mekanizmaların işlerliğine dair tespitlerin yanı sıra koronavirüs salgını süresince öncelikli olarak yapılması gerekenlere dair öneriler de bulunuyor.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

avatar
  Kaydol  
Bildir
13 Nisan 2020