Mor Çatı: Sığınmaevi Adreslerini Paylaşanlar Hakkında İşlem Yapılmalı

Sığınmaevinin bilgisini şiddet uygulayan erkekle paylaşan polisle ilgili tepkiler sosyal medyada kampanyaya dönüştü. Kamuoyu soruyor: “Sığınma evinin adresini veren polise nasıl bir yaptırım uygulandı?”

Kendilerine başvuran kadınların sorunlarını sosyal medya hesapları üzerinden düzenli olarak paylaşan Mor Çatı, geçtiğimiz gün, erkek şiddeti konusunda polisin ihmalini gözler önüne serdi.

Mor Çatı’nın aktardığına göre, erkek şiddetinden kurtulmak için karakola giden kadın, sığınma evine yönlendiriliyordu ancak karakolda çalışan ve kocasının da arkadaşı olan komiser, kadının adresini şiddet uygulan erkeğe söylüyordu.

Görev ihmalini de twitter hesabından duyuran Mor Çatı, şöyle diyordu:

“İlgili yönetmelikte belirtildiği üzere sığınakların adresi, telefon numarası, kadınların, çocukların ve sığınak çalışanlarının kişisel bilgilerinin gizli tutulması esastır. Bütün ilgililer bu gizliliğin korunmasından sorumludur. Görev ihlali yapan, gizliliği ihlal eden personel hakkında işlem yapılmalıdır.”

Polis hakkında hala işlem yapılmadı

Sığınmaevleri, erkek şiddetinden kaçan  kadınların çocuklarıyla birlikte kalabilecekleri, şiddetten uzak ve bağımsız bir yaşam kurmak için ihtiyaç duydukları sosyal, psikolojik, hukuki destekleri alabilecekleri yerler. Adresleri gizli tutuluyor ve paylaşılması  suç.

Polisin kadının adresini şiddet uygulayan erkekle paylaşması sosyal medyada da kadınların tepkisine neden oldu. Kadınların “Bu soruyu sormayan kalmasın. Ben de soruyorum: Sığınma evinin adresini veren polise nasıl bir yaptırım uygulandı?” mı sorusu kısa zamanda kampanyaya dönüştü.

Polis hakkında şu ana kadar bir işlem yapıldığına dair bilgi gelmedi.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Haziran 2020