Mozambik’te Çocuk Evliliklerini Yasaklayan Yasa Onaylandı

Çocuk evliliklerinin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Mozambik Cumhuriyeti’nde 18 yaşından küçük çocukların evlenmesini yasaklayan yasa onaylandı.

Mozambik’in ulusal meclisi, çocuk evliliklerini yasaklayan bir yasayı oybirliğiyle kabul ederek ülkenin yüksek çocuk evlilikleri oranını sona erdirme yönünde önemli bir adım attı.

Mozambik 2016 yılında, Çocuk Evlilikleriyle Mücadele ve Önleme Ulusal Stratejisi’ni yürürlüğe koymuştu. Yeni yasa, istisnasız bir şekilde, 18 yaşından küçük çocukların evlenmesini yasaklıyor.

Yasanın tam olarak uygulanmasının yanı sıra, devlet yetkililerinin, çocuk evliliklerini sonlandırma stratejisinin bir parçası olarak kız çocukların okula devam etmelerini sağlayacak çalışmalar da yürütmesi gerektiği ifade ediliyor. Hükümetin bu yönde attığı önemli adımlardan biri, 2018’de hamile kızları gece okullarında ders almaya zorlayan ayrımcı bir kararnameyi iptal etmesi olmuştu.

Mozambik dünyada çocuk evliliklerini en çok yaşandığı ülkelerden biri. Kız çocuklarının yaklaşık yarısı 18 yaşından önce, yüzde 10’u ise on beşinci doğum günlerinden önce evleniyor.  Çocuk evlilikleri kız çocuklarını okuldan uzaklaştırıp yoksul bir hayata mahkum ediyor ve cinsel istismara karşı savunmasız bırakıyor.

Kaynak: Human Rights Watch

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Eylül 2019