Mücadele Sonuç Verdi: FIFA, Kadın Futboluna Ayrılan Bütçeyi İkiye Katladı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kadın futboluna ayrılan bütçeyi iki katına çıkararak, kadın futboluna yatırım yapacak ülke federasyonlarına da mali destekte bulunacağını açıkladı.

Alan Savunması

Fransa’da düzenlenen 2019 Kadınlar Dünya Kupasına küresel çapta gösterilen yoğun ilgi, FIFA’yı da harekete geçirdi. Özellikle ABD Kadın Milli Futbol Takımı kaptanı Megan Rapinoe, şampiyona boyunca kadın sporcuların da erkek sporcularla eşit ücretler almasına yönelik yaptığı çağrılar ve bu çağrının spor camiası ile kadın sporcular tarafından karşılık bulması, federasyonları bu doğrultuda çalışmalar yapmaya itti.

FIFA tarafından Şangay’da düzenlenen konsey toplantısında konuşan FIFA Başkanı Gianni Infantino, kadın futboluna ayrılan kaynağın önümüzdeki dört yıl içinde bir milyar dolara yükseltileceğini belirtti.

Kaynağın FIFA’nın 2 milyar 700 milyon dolarlık rezervlerinden karşılanacağını belirten Infantino, konseyin 500 milyon dolarlık bütçeyi iki katına çıkarma kararı aldığını açıkladı.

Kadın futboluna yatırım yapan ülkeler desteklenecek

FIFA ayrıca kadın futboluna yatırım yapacak ülke federasyonlarına da mali destekte bulunacak.

Geçtiğimiz ay, 2023 yılında düzenlenecek Kadınlar Dünya Kupası’na katılacak takımların sayısını 24’ten 32’ye çıkarıldığını açıklayan Infantino, bu futbolculara ödenen primi artırmayı planladıklarını da ifade etti.

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
29 Ekim 2019