Kuzey İrlanda’da Eşcinsel Evlilik ve Kürtaj Hakkı Yasallaştı

Kuzey İrlanda’da eşcinsel evlilik ve kürtaj hakkı, sivil toplum örgütlerinin yoğun mücadelesi sonucunda kazanıldı. Eşcinsel evlilik yasallaşırken, kürtaj da suç kapsamından çıkarıldı. Belfast’ta toplanan binlerce kadın yeni düzenlemeyi kutladı.

Emek ve Gül

Kuzey İrlanda’da kürtaja, yalnızca hayati risk bulunan durumlarda izin veriliyordu, yapılan yeni düzenlemeyle eşcinsel evlilik yasallaştırıldı ve kürtaj suç unsuru olmaktan çıkarıldı.

Kuzey İrlanda’ya, Birleşik Krallık hükümetlerinin yasalarına uyum sağlanması için temmuz ayında kürtajın suç kapsamından çıkarılması ve eşcinsel evliliğin yasallaşması için çıkarılan kanunun onaylanması için 21 Ekim’e kadar süre verilmişti. Britanyalı vekiller, temmuz ayında kürtajın suç kapsamından çıkarılmasını, evlilik eşitliğini ve eş cinseller için ‘medeni birliktelik’ yasasını onaylamıştı.

Emek ve Gül

Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, Galler ve İskoçya’da 2014 yılından beri eş cinsel evlilik yasal. Verilen sürenin dolmasıyla, kadınlar açısından çok önemli bir mücadele deneyimini de tarihin sayfalarına eklemiş oldu ve Kuzey İrlanda’da bu ülkeler arasındaki yerini aldı.

Bu zafer pek çok ülkeye ilham olacak

Kuzey İrlanda’da 158 yıldır yasaklı olan kürtaj hakkı, sivil toplum örgütlerinin yoğun mücadelesi sonucunda kazanıldı.

Emek ve Gül

Mayıs ayında kadınların mücadelesiyle birlikte yapılan referandumda, halkın yüzde 66,4’ünün kürtaj yasağının kaldırılması için oy vermesiyle zafer kazandı. Bu zafer, sadece Kuzey İrlanda tarihi açısından değil, dünya üzerinde kürtaj hakkının tartışmaya açıldığı pek çok ülke için ilham verici bir kampanyanın sonucunda gerçekleşti.

Kadınların yüzde 89’u kürtajın suç sayılmasına karşı

Kuzey İrlanda’da yapılan kamuoyu anketleri, kadınların yüzde 89’unun kürtajın suç sayılmasına karşı olduğunu gösteriyor.

Kürtaj hakkının tam olarak kullanılabilmesi için gerekli yasaların 31 Mart 2020’ye kadar yürürlüğe girmesi, ilk eş cinsel çift nikahının da Şubat 2020’de kıyılması bekleniyor.

Gazete Duvar

“Kuzey İrlanda’da ilk defa kadınlar özgür olacak”

Yasa değişikliğinden sonra göstericiler, yeni düzenlemeyi kutlamak için 21 Ekim’de Belfast’ta toplandı. Kürtaj hakları eylemcisi Dawn Purvis, “Artık suçluluk ve utanç duymak zorunda kalmayacağız. Yarın burada yasalar değişecek ve Kuzey İrlanda’da ilk defa kadınlar özgür olacak” dedi.

Uluslararası Af Ögütü Kuzey İrlanda Proje Yöneticisi Grainne Teggart, Pazartesi gece yarısından birkaç saat önce Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Bu gece yarısı bir tarih yazılmış olacak” şeklinde ifadeler kullandı.

Muhafazakâr parti karara tepkili

Kürtajın yasallaşması sürecinde, muhafazakar Demokratik Birlik Partisi (DUP) mecliste karara karşı çıkmıştı. Yeni yasaların onaylanmasının ardından DUP lideri “Bugün çok üzücü bir gün ve bazı insanların bunu kutlamaya çalışacağını biliyorum. Onlara ‘bizim gibi üzgün olanları ve bunların insanlık onuruna hakaret olduğuna inananları düşünün’ diyeceğim” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar, Medyascope, Gazete Karınca

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Ekim 2019