Mühendisliğin Yeni Ufukları

ABD Ulusal Mühendislik Akademisi tarafından düzenlenen Mühendisliğin Yeni Ufukları sempozyumuna Türkiye’den katılan üç mühendis, Canan Dağdeviren, Ece Kamar ve Kıvılcım Ayşe Coşkun, 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı.

Bianet

Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı 2009 Yüksek Lisans mezunu Canan Dağdeviren, Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Programı 2005 mezunu Ece Kamar ile Mikroelektronik Mühendisliği Programı 2003 mezunu Kıvılcım Ayşe Coşkun, ABD Ulusal Mühendislik Akademisi (National Academy of Engineering- NAE) tarafından gerçekleştirilen Frontiers of Engineering (Mühendisliğin Yeni Ufukları) sempozyumuna katılan 87 yenilikçi mühendis arasında yer aldı.

Frontiers of Engineering sempozyumu katılımcıları, mühendisliğin farklı disiplinlerinde olağanüstü araştırmalar ve teknik çalışmalar yürüten en başarılı mühendis adayları arasından seçildi.

Önemli çalışmaları farklı disiplinleri buluşturan, üç mühendis kadın

Güney Karolina’da 25-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen sempozyumda, Dijital Dönüşüm Çağında İleri Üretim; Genom Mühendisliği, Otonom Araçlar: Teknoloji ve Etik; Blockchain Teknolojisi alanlarındaki son gelişmeler paylaşıldı.

ABD Ulusal Mühendislik Akademisi tarafından 87 yenilikçi mühendis arasında seçilen Sabancı Üniversitesi mezunlarından Canan Dağdeviren şu anda Massachusetts Institute of Technology- MIT’de Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta.

Ece Kamar Microsoft’ta Kıdemli Araştırmacı. Kıvılcım Aşye Coşkun ise Boston Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta.

Canan Dağdeviren Hakkında

Uzay Evim

Fizik mühendisi. Giyilebilir kalp pilinin mucidi.

Forbes dergisinin ’30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesine girdi.
5 yaşındayken babasının hediye ettiği Marie Curie ile ilgili bir kitap okumayla fiziğe karşı ilgisi oluştu. Büyüdüğünde de Marie Curie’nin eşi Pierre Curie’nin keşfi piezoelektrikten ilhamla aletler üretti.

İlkokulu ve ortaokulu okuduktan sonra liseyi Kocaeli’e okurken 1999 depreminde okulu hasar gördüğü için, Adana Seyhan ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ne misafir öğrenci olarak gönderildi. Ardından Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden 2007 yılında mezun oldu. İstanbul’da Sabancı Üniversitesinde tam burslu olarak Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da bitirdi.

2009’da Fulbright bursu kazanarak (UIUC)’da ABD’de Illinois’te bir devlet üniversitesi olan University of Illinois at Urbana-Champaign’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Doktora süresince fizik, elektronik, kimya alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne yapıştırılabilir/giyilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaptı.

Türkiye’nin bilim dünyasındaki genç yeteneklerinden biridir. Dünyanın en iyi üniversitelerinden ikisinde birden aynı anda proje yürütme ayrıcalığına sahip. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdürüyor. Harvard Üniversitesi’nde ise genç akademi üyeliği var.

Farklı disiplinleri buluşturan icatlarıyla daha 30 yaşına gelmeden medikal teknoloji alanında dünyada önemli bir isim olarak gösterilmeye başlandı.
Aile fertlerinin geçirdiği hastalıklardan esinlenerek kanser ve kalp hastalarının hayatını kolaylaştıracak buluşlar yaptı. 28 yaşında kalp yetmezliği sonucu hayata veda eden dedesinin ölümünü öğrendiğinde kendisi 28 yaşına gelene kadar kalp hastaları için bir şey yapmaya kendine söz verdi.

Ve Piezoelektrik aletleri kullanarak kalbin üzerine yapıştırılabilen ve kalbin atış enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen giyilebilir bir kalp pili icat etti.
Tasarladığı aletlerin temelinde fizikçi Pierre Curie’nin keşfi piezoelektrikten yararlanmıştır. Önce giyilebilir kalp pili, ardından da cilt kanserini teşhis eden cihaz üretti.

12 makalesi, 2 patenti ve 25’in üstünde ulusal ve uluslararası ödülü bulunmaktadır.

Ece Kamar Hakkında

Hürriyet

Microsoft’ta Kıdemli Araştırmacı.

Bornova Anadolu ve İzmir Fen Lisesi’ndeki eğitiminin ardından üniversite eğitimini Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Sabancı Üniversitesi’nden 2009 yılında mezun olan Ece Kamar, Harvard Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri’nde doktorasını yaptı.

Harvard’da Robert L. Wallace Ödül Bursuna ve Microsoft Araştırma Lisansüstü Araştırma Bursu ödülüne layık görüldü.

Harvard’daki tez çalışmasında etkili insan-bilgisayar takım çalışması için modeller ve algoritmalar üzerine odaklananan Ece Kamar, şu sıralarda Redmond’taki Microsoft Araştırmaları bünyesinde Uyarlamalı Sistemler ve Etkileşim grubunda kıdemli araştırmacı olarak görev yapıyor.

Makaleleri en saygın yapay zekâ yayınlarında, 40’tan fazla hakemli dergide yayınlandı.

Araştırmalarından bazıları patent alarak Microsoft ürünlerinde kullanıldı.

Kıvılcım Ayşe Çoşkun Hakkında

34Volt

Şu anda Boston Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde doçent. Doktora derecemi Eylül 2009’da UC San Diego’daki Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği (CSE) Bölümünden Sistem Enerji Verimliliği Laboratuvarı üyesi olarak yer aldı.
Araştırma ilgi alanları geniş ölçüde tasarım otomasyonu, bilgisayar mimarisi ve gömülü sistemler, özellikle enerji verimliliği ve ısıl zorluklar üzerine odaklanıyor ve akıllı sistem yönetimi için analitik kullanıyor.

Mevcut projeler, 3B yığılmış mimarilerin modellenmesini / yönetilmesini (ortaya çıkan soğutma yöntemlerine sahip sistemler dahil), sistem düzeyinde güç ve kaynak yönetimi ve veri merkezlerinin yönetimini içerir.

2006 ve 2009 yılları arasında San Diego’daki Sun Microsystems (şimdi Oracle), San Diego’da çalıştı. 2005 ve 2008’de EPFL’yi (ESL, LSM ve LSI ile işbirliği yaparak) ve Madrid’deki Complutense Üniversitesi’ni, 2015’te ArTeCS Grubunu ziyaret etti.

Boston Üniversitesi’nde Bilgi ve Sistem Mühendisliği Merkezi (CISE) ve Hesaplamalı Bilim Merkezi üyesi.

2012-13 yıllarında BÜ’de Hariri Bilgisayar Enstitüsü’nün Junior Üyesi. CAD’deki IEEE İşlemleri’nin yardımcı editörlüğünü, IEEE Tasarım Otomasyon Konseyinin (CEDA) İcra Komitesi’nin bir üyesi ve Mühendislik’teki IEEE Kadınlarına CEDA İrtibatı olarak görev yapıyor.

Kaynak: Bianet

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Ekim 2019