Müzik Endüstrisinde Kadın Dayanışması: Shesaid.so İstanbul

Müzik endüstrisindeki kadın ve LGBTİ’+ aktörleri güçlendirmeyi ve haklarını savunmayı amaçlayan global dayanışma ağı shesaid.so’nun İstanbul ayağı kuruldu.

Fotoğraf: shesaid.so

Shesaid.so 16 farklı şehirde aktif, yaklaşık 10 bin üyeye sahip bir dayanışma ağı. Bu yılın başlarında müzik sektöründe senelerdir emek veren Melis Yalçın ve Gülşah Görücü’nün girişimiyle, ağın İstanbul ayağı kuruldu.

Oluşumun hedefleri arasında, müzik sektöründeki erkek hakimiyetini ve cinsiyet klişelerini yıkmak, gelecek nesiller için çeşitli rol modelleri havuzu oluşturmak, diyalog kapıları açmak, çeşitlilik ve katılımı teşvik etmek oluşturmak, farkındalık yaratmak, teknik ve liderlik pozisyonlarında kadın sayısını artırmak yer alıyor.

Değişen dünya ile birlikte müzik sektörünün de dönüşmesi gerektiğini ifade eden Melis Yalçın, ücret farkı gibi eşitsizliklerin kabul edilemez olduğunu ifade ediyor: “İş istihdamında kadınlara eşitlik kazandırmayı, halihazırda sektörde yer edinmiş deneyimli kadınları ön plana çıkarmayı ve farkındalık yaratmayı amaçlıyor. İş dünyasının pek çok alanında olduğu gibi maalesef müzik sektörü de çok erkek egemen bir dünya, artık 2020 yılında eşit çalışma koşulları ve başarı durumunda sırf erkek olduğu için birinin terfi alması kabul edilebilir bir şey değil.  Dünya değişiyor ve müzik sektörü de değişmek zorunda.”

İlk buluşmalarını 8 Mart haftasında Soho House’da gerçekleştiren Shesaid.so İstanbul da bu doğrultuda, Türkiye’de müzik sahnesinde cinsiyet eşitliği konusunda paneller, konserler ve kampanyalar düzenleyecek.

İlk buluşmalarında yoğun ilgi gördüklerini ifade eden Gülşah Görücü, buluşmanın en önemli çıktısının “güçlenme” hissi olduğunu söylüyor:

“Aklımda kalan en önemli çıktı bir sektör çalışanı kadın arkadaşımdan gelen ‘Yahu ne kadar çok kadın varmış sektörde çalışan, biz birbirimizin farkında değilmişiz’ yorumu oldu. Bu buluşmanın başka önemli çıktısı da kendi dilimizi, diskurumuzu ve üslubumuzu bulmak için ortaya kelimelerimi istediğimiz gibi dökebilmemizdi. Konuşmadan, sonra bir daha üzerine konuşmadan, sonra belki bir daha konuşmadan kendimizi anlamamızın, ihtiyaç haritamızı çıkarmamızın imkânı yok. Herkesin birbirini dinlemek için orada olması da ayrı bir katman oluşturdu aslında buluşmaya. Konuşmaktan çok dinlemeyi seçenler, diğerinin hikayesini dinledikten sonra kendi hikayesini dillendirebilenler de oldu aramızda, o da son zamanlar kadın hareketlerinin en favori yaklaşımına da oluşması için fırsat verdi, “empowerment” bu buluşmanın gerçekten en kilit çıktısı oldu.”

Fotoğraf: Joris van Gennip

Shesaid.so İstanbul’ın gelecek planları arasında üyelere özel sektör buluşmaları (networking eventleri), global ekiple ya da diğer chapterlarla ortak gerçekleştirilecek etkinlikler, atölyeler, wellbeing ve mindfullness etkinlikleri, sektördeki deneyimli insanlarla yeni başlayanları bir araya getiren eğitimler, konserler ve festivaller var.

Şu anda 100’ün üzerinde üyeye sahip olan Shesaid.so İstanbul’a üye olmak isteyenler sosyal medya hesaplarında bulunan üyelik formunu doldurabilirler.

Direktörler hakkında

Melis Yalçın 

2014 yılından beri hem uluslararası alanda hem de Türkiye’de konser organizatörleri, festivaller ve etkinlik mekanlarına sanatçı temini ve programlama alanlarında hizmet veren Charmenko şirketinde, prodüksiyon menajeri olarak görev yapıyor.

Gülşah Görücü 

Daha önce, Universal / Warner Music, Apple Music, ZORLU Performans Sanatları Merkezi, Babajim Stüdyoları, Spotify, Radyo Eksen’de görev alan, çeşitli dergi & gazetelerde müzik yazarlığı yapan Görücü, şu an da kendi girişimi olan STUDI G-Jo ile çeşitli kurum ve kuruluşlara kültür-sanat danışmanlığı hizmeti veriyor.

Kaynak: Bantmag, Sivil Sayfalar

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Ekim 2019