Nafaka Hakkı Kadın Platformu Siyasi Partilerle Görüşmeye Devam Ediyor

Nafaka Hakkı Kadın Platformu, kadınların nafaka hakkına dokunulmaması ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için siyasi partileri ziyaret ediyor.

T24

Daha önce Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları, İyi Parti yetkilileri, Saadet Partisi Kadın Kolları ve Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisi temsilcileri ile de görüşen Nafaka Hakkı Kadın Platform’u temsilcileri bu kez İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştü.

Platform temsilcileri, 11 Eylül 2019 tarihinde İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kadın Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu ve Antalya Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Tuba Vural Çokal ile görüştü.

Akşener: “Kadın haklarını gündemleştireceğim”

Kadınların nafaka hakkını sınırlandırma girişimleri, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya saldırılar başta olmak üzere kadın haklarına yönelik tüm saldırılara karşı kadın hareketiyle ortak çalışmalara dair önerilerin de sunulduğu görüşmede, Meral Akşener İyi Parti Grup toplantısında kadın haklarını gündemleştirme sözü verdi ve bu toplantıya kadın örgütlerinin de katılımı yönünde ortak bir fikir oluştu.

Platform temsilcileri nafaka hakkının sınırlandırılması girişimlerinin yanı sıra çocukların velayeti, yasal mal rejimi, kadınların boşanma ve miras hakkı, kadınları şiddetten koruyan 6284 sayılı yasa, İstanbul Sözleşmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konulara yönelik saldırılarla ilgili endişe ve taleplerini dile getirdiler. Kadınların Medeni Kanun’da tanımlı haklarının özenle korunması gerektiği yönünde kadın örgütleriyle aynı fikirde olduğunu belirten Akşener, Partisi’nin bu çerçevede yoksulluk nafakası ve nafaka düzenlemesiyle ilişkili Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun görüş ve önerilerini dikkate almayan herhangi bir değişikliğin tarafı olmayacağı yönündeki tutumunu dile getirdi.

Yasalarda değil, yasaların uygulanmasında eksiklik var

Platform temsilcileri, Türkiye’deki yasaların ve cezaların; kadına yönelik şiddeti önleme konusunda yeterli olduğuna, ancak kanunların uygulanmadığına ya da eksik uygulandığının altını çizdiler. Ayrıca artan kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete dair çözüm önerilerinin konuşulacağı tüm partilerin katıldığı ve kadın örgütlerinin de davet edildiği ortak bir genel kurul toplantısı düzenlenmesi kararı verildi.

Kadın örgütlerinin tüm Parti temsilcileri ile yapılan görüşmelerde gündeme getirdikleri ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de destekleyeceğini belirttiği taleplerden bazıları:

  • Boşanan kadınlara bağlanan yoksulluk nafakasının 1-5 yıl süreyle ya da herhangi bir yöntemle sınırlandırılmasının milyonlarca ev kadınını mağdur edeceğinin siyasi partiler tarafından altının çizilmesi ve bu yöndeki girişimlerden derhal vazgeçilmesi
  • “Mağdur genç evlilerin mağduriyetini giderme” adı altında çocuklarla cinsel ilişki ve evlilik yaşının düşürülmesi ve tecavüzcüyle evlendirme maddesinin geri getirilmesi girişimlerine son verilmesi
  • Kadına yönelik sistematik şiddetin 1 Haziran 2005 yılından beri yürürlükte olan ancak uygulanmayan Türk Ceza Kanunu’nun 96. Maddesi uyarınca işkence kapsamında cezalandırılması
  • Kadın cinayetlerini önlemek için ulusal bir mekanizma/birim kurulması, bu birimin önleyici politikalar geliştirme ve uygulamanın koordinasyonu dışında acil durumlarda olaylara müdahale görev/yetki ve örgütlenmesinin olması
  • Mecliste kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet konulu özel bir oturum yapılması ve bu oturuma kadın örgütlerinin davet edilmesi
  • Partilerin karar organlarında nafaka hakkı, kadın cinayetleri gibi konuların gündemleştirilmesi
  • Kadın hareketinin taleplerinin aksine yasa teklifleri verilmemesi için parti içerisinde farkındalık yaratacak toplumsal cinsiyet eğitimlerinin düzenlenmesi
  • Kadın haklarına yönelik saldırı ve tehditler konusunda Nafaka Hakkı Kadın Platformu’nun desteklenmesi

Siyasi partilerle görüşmelerini sürdüren, Nafaka Hakkı Kadın Platformu temsilcileri, MHP ve AKP Kadın Kolları’ndan da randevu talep etti.

Platform temsilcileri, siyasi partilerin yanı sıra Adalet Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na da randevu talebinde bulundu.

Kaynak: Nafaka Hakkı Kadın Platformu

avatar
  Kaydol  
Bildir
23 Eylül 2019