NASA, Ay’a Gidecek İlk Kadın Astronotun Giysisine Ait Görselleri Paylaştı

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a göndereceği ilk kadın astronot için tasarladığı yeni nesil astronot kıyafetinin görsellerini paylaştı.

Webtekno

NASA, 2024 yılına kadar Ay’a tekrar bir astronot göndermeyi planlıyor. İnsanoğlunun aya ilk ayak basışından yaklaşık 50 yıl sonra düzenlenecek bu görevde Ay’a bir kadın ve bir erkek astronot yer alacak. Artemis ismi verilen bu görevle ilk defa bir kadın astronot Ay’a gidecek. Artemis, Yunan mitolojisinde Apollo’nun ikiz kız kardeşi olan Ay tanrıçasının ismi.

NASA, 2024 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı bu görevde yer alacak kadın astronotun giyeceği uzay kıyafeti için çalışmalarını sürdürüyor. NASA, Artemis görevinde kadın astronotun giyeceği kıyafete, “Gemi Dışı Keşif Aktivite Hareketlilik Ünitesi” (xEMU) ismini verdi.

Artemis görevi ile Ay’a gidecek ilk kadın astronot için geliştirilen giysiye ait belgeler, Gemi Dışı Keşif Aktivitesi (xEVA) Üretim ve Hizmetleri bölümünü tarafından yayınlandı.

NASA’nın yayınladığı belgede kıyafetin erkekler için yapılmadığını özellikle belirtildi. NASA belgede “NASA’nın Artemis görevi, Ay’a gidecek ilk kadını ve bir erkeği Ay’a ve sonunda Mars’a gönderme hedefine ulaşmak için hazırlanmıştır” dedi.

NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde yapılan çalışmada, tasarlanan kıyafetlerin, insanların üzerine uyması için üç boyutlu taramalar kullanılıyor. Johnson Uzay Merkezi’ndeki tesislerde yapılan tarama işlemleri, Artemis görevinin bir parçası olmakla beraber uzay giysisi giyecek bütün insanlara uygulanabilecek.

NASA’nın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü yeni uzay giysisi ile astronotlar, Ay’da ve Mars’ta kullanılacak arazi araçlarına kablosuz olarak bağlanabilecekler. Uzay giysisi, astronot ve uzay aracı arasında bir bilgilendirmeyi yapacak bir ara yüz üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Bu ara yüz sayesinde hava basıncı, ısıtma, elektrik yükü ve elbisede bulunan oksijen gibi bilgiler sürekli olarak takip edilebilecek.

NASA’nın ileriki zamanlarda hem Artemis görevi hem de bu görevde yer alacak kadın astronotun giyeceği kıyafet hakkında daha fazla bilgiyi paylaşması bekleniyor.

Kaynak: Webtekno

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Ekim 2019