Neptün Soyer: “Kadınlar Karar Verici Mekanizmalarda Olmalı”

KÖY-KOOP İzmir Birlik Başkanı, Slow Food Teos Lideri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, Tuba Torun’un hazırlayıp sunduğu Bayan Değil Kadın’da cinsiyet eşitliği ve kooperatifçilik üzerine konuştu.

Öğretmenlik yıllarından beri kooperatifçilikle ilgilenen Soyer, üreticilerin bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti.

KÖY-KOOP’ların logosundaki gibi kadın ve erkek üreticilerin birlikte hareket etmesi ve kadınların karar verici olması gerektiğini ifade eden Soyer, küçük aile çiftçilerinin korunmasının altını çizdi.

KÖY KOOP logosunun 1960’ların sonlarında hazırlandığını ifade eden Neptün Soyer, bunun çok önemli bir vizyon ortaya koyduğunu ifade etti: “Bir erkeğin yanına tarımda kadını koymuşlar. Biz bugün hala neler tartışıyoruz.”

Kadın kooperatiflerini ayırmanın gerekli olup olmadığı sorusu üzerine, “Kadına pozitif ayrımcılık gerekli,” diyen Soyer, kadınların güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı:  “Kadının daha ileri gitmesi açısından, kadına pozitif ayrımcılık sağlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimlerde de, hükümetin politikalarında da. Halil Cibran’ın evlilikle ilgili bir tanımı vardır. Evliliği iki sütun olarak tarif eder. Bir kadınla bir erkek, evlilikte ne çok yakın ne de çok uzak olmalı. Evlilik çatısı bir arada güçlü olursa, sağlam tutulabilir. Bugün toplumumuzda baktığını zaman, erkeğin sütunu çok güçlü, ama biz kadınlar olarak güçlü değiliz. Yani, daha güçlü olmamız lazım. Kadınlarla erkeklerin eşit olduğu bir idealimiz var bizim. Bu sadece tarımda değil, siyasette de böyle, iş hayatında da böyle. Bu güçlülük, istihdam konusunda evet, ama yönetim masalarında da kadınların olması lazım. Kadınlar karar verici mekanizmaların içinde olmadığı sürece, eksik kalacaklar.”

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Sizin çıkaramayacağınız sesi, KÖY KOOP’un logosundaki gibi el ele verdiğinizde, bir kadınla bir erkeğin eşit olduğunu anlatan o logo gibi olduğumuzda biz ileriye gidebileceğiz” diyen Soyer köylünün örgütlenmesini, bir arada olmasını ve haklarına sahip çıkmasını sağlayacak bir yapıya ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

“Gıda çok kıymetli”

Gıdanın çok kıymetli olduğunu ve öncelikli olarak küçük aile çiftliklerinin korunması gerektiğini belirten Soyer, hiçbir gelişmiş ülkenin, küçük aile çiftçisini korumadan sanayileşmesini tamamlamadığını söyledi: “Büyüme ve kalkınma aynı şey değildir.”

Kaynak: Duvar

avatar
  Kaydol  
Bildir
14 Kasım 2019