Nevşehir’in İlk Kadın Valisi: Cam Tavanların Kırılması Gerekiyor

İstanbul’un tek kadın kaymakamı İnci Sezer Becel, Nevşehir’in ilk kadın valisi olarak atandı. Becel, “Başarı tesadüf değildir,” dedi.

Yeni yayınlanan Valiler Kararnamesi’nde yer alan tek kadın Vali İnci Sezer Becel, turizm merkezlerinden biri olan Nevşehir’e atandı. Nevşehir’in ilk kadın valisi olan Becel, “İstanbul’un tek kadın kaymakamıyken, tek kadın vali olarak atanmak benim için onur verici bir durum. Yönetim kademelerinde daha fazla kadın olmalı. Toplumun genelinde öğretilmiş roller, cam tavan olarak kadınların meslek sahibi olmasında yoğun bir şekilde hissedilebiliyor. Bunun kırılması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Valiler Kararnamesi’yle Çatalca Kaymakamlığı görevini sürdüren İnci Sezer Becel (49), Nevşehir’in yeni valisi oldu. Kararnamedeki tek kadın vali olan Becel, aynı zamanda İstanbul’daki tek kadın kaymakamdı.

“İlginç bir tesadüf”

Önümüzdeki günlerde Türkiye turizminin en önemli duraklarından olan Nevşehir’de göreve başlayacak olan Becel, görevine başlamadan Milliyet’e konuştu. Kararı duyunca çok şaşırdığını belirten Becel, “Bu benim için gurur verici bir durum. İlginç bir tesadüf ki, Nevşehir’le üçüncü kez yollarımız kesişti. Kaymakam adaylığı dönemimde stajımı orada yaptım. Yine Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde beş yıl kaymakamlık yaptım. Nevşehir’in benim için özel bir yer. Çünkü oğlum da orada dünyaya geldi. Bildiğim bir yere gitmeyi avantaj olarak görüyorum. Umarım bu avantajla, bu görevi en iyi şekilde yaparım” ifadelerini kullandı.

Daha fazla kadın

“Meslek hayatımın başından beri birçok yerde ilk ve tek sıfatlarım hep oldu. İstanbul’un tek kadın kaymakamıyken, tek kadın vali olarak atanmak benim için onur verici bir durum. Ancak diğer taraftan da bu gibi yerlerde daha fazla kadın olmasını istiyorum. Yönetim kademelerinde daha fazla kadın olmalı. Son zamanlarda ciddi kadın kaymakam alımları var, ancak gönlüm bu sayının artmasından yana.

Kaynak: Milliyet
avatar
  Kaydol  
Bildir
16 Haziran 2020