New York Times’dan Kadın Demokrat Adaylara Destek

New York Times, Kasım ayında Donald Trump ile başkanlık için kimin yarışacağını belirleyecek Demokrat Parti ön seçimlerinde senatörler Elizabeth Warren ve Amy Klobuchar’ı destekleyeceklerini açıkladı.

New York Times yayın kurulu her seçim döneminde kapalı kapılar ardında bir adayı destekleme kararı alıyor, ancak 150 seneden fazla aradan sonra ilk defa seçimlerini resmi olarak duyuruldu.

Yayın kurulunun imzasıyla yayınlanan yazıda, “Yayın kurulumuzun geçmişine bakıldığında ülkeyi ileri götürmeye yönelik daha geleneksel bir yaklaşıma sahip birine destek vermemiz beklenebilir” ifadeleri yer alırken devamında, “Yeni fikirlere açık olmak için bir vakit varsa, o zaman şimdi” denildi.

NYT, bu ifadelerden sonra ön seçim boyunca Warren ve Klobuchar’ı destekleyeceğini açıkladı.

“Sanders’ın siyasete yaklaşımı kutuplaştırıcı”

Sanders’ın bir zamanlar ücretli aile izni, daha yüksek asgari ücret, evrensel sağlık hizmetleri ve askeri müdahale sınırları gibi radikal olarak etiketlenen fikirlerinin artık ana akım haline geldiğini ve bu yüzden de 2016’da Trump’ın seçilmesine yardımcı olan seçmenleri çekebileceğini söylese de, Sanders’ı desteklememe nedenini şöyle anlatıyor:

“Sanders göreve başladığında 79 yaşında olacak ve Ekim ayında kalp krizi geçiren Sanders’ın sağlığı ciddi bir endişe kaynağı. Bir de Sanders’ın siyasete nasıl yaklaştığına bakmak gerek. Uzlaşmaya tamamen karşı olduğunu söyeyen Sanders’a göre sadece kendi politika önerileri doğru olabilir ve bunların çoğu da fazlasıyla katı, daha önce denenmemiş ve kutuplaştırıcı.”

Bazı adaylar görüşmeyi reddetti

Gazetenin yayın kurulu davetlerini reddeden Tulsi Gabbard, Michael Bloomberg ve Julian Castro dışında öne çıkan bütün aday adaylarıyla görüştüklerini ve sorularını sorduklarını, kararlarını de bu doğrultuda verdiklerini açıkladı.

NYT ayrıca internet sitesi üzerinde aday adaylarıyla yaptıkları görüşmenin dökümlerini yayımladı. Metinlerin içerisinde görüşmelerden video kesitler de bulunuyor.

Kaynak: New York Times, t24
avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Ocak 2020