Nobel Ekonomi Ödülü’nü Kazanan En Genç İsim: Esther Duflo

Küresel yoksulluğun azaltılmasına yönelik katkılarından dolayı Abhijit Banerjee ve Michael Kremer ile birlikte 2019 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan Esther Duflo, bu ödüle layık görülen en genç isim oldu.

Ödül Komitesi’nden yapılan açıklamada, MIT’den Fransız asıllı Amerikalı ekonomist Esther Duflo ile aynı üniversiteden Hindistan asıllı Amerikalı ekonomist eşi Anbhijit Banarjee ve Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Amerikalı kalkınma uzmanı Michael Kremer’in yoksulluğa ilişkin deneysel çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Akademiden yapılan yazılı açıklamada, “2019 Ekonomi Ödülü’nü kazananların yaptığı çalışmalar insanlığın küresel yoksullukla mücadele kabiliyetini artırmıştır. Yeni deneysel yaklaşımları son 20 yılda kalkınma ekonomisi alanında çığır açmıştır” ifadeleri yer aldı.

“Bu yılın Nobel ödülü kazananları, küresel yoksullukla mücadelede güvenilir sonuçlar elde etmek için en iyi yolları bulma konusunda yeni bir yaklaşım geliştirmişlerdir. Bu yaklaşım yoksulluk sorununu daha küçük, yönetilebilir sorunlara bölerek belirli bir noktada, örneğin çocuk sağlığını korumak için en etkili müdahalelerin neler olabileceğini ortaya koymaya çalışmaktadır.”

Bu ödülü kazanan en genç kişi

Duflo, bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu. İlk ödülü 2009’da Elinor Osttom kazanmıştı. 46 yaşındaki Duflo ayrıca, 50 yıllık Nobel Ekonomi ödülü tarihinde bu ödülü alan en genç kişi oldu.

Esther Duflo, ödülün ekonomi alanında çalışan diğer tüm kadınlar için “hak ettikleri yeri bulmasını sağlamasını umduğunu” söyledi.

Duflo İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin sorularını yanıtlarken Abhijit Banerjee ve Michael Kremer’le yoksulluğun kökenini bulmaya odaklandıklarını belirterek, “Siyasetçiler, sık sık nedenlerini anlamadan yoksulluk konusunda genelleme yapıyor. Sorunları kendi başlarına ele alıp bilimsel olarak incelemek istedik” dedi.

Esther Duflo hakkında:

Massachusetts Institute of Technology’de Abdul Latif Jameel Yoksullukla Mücadele ve Gelişme Ekonomisi Profesörü olan Esther Duflo, Abdul Latif Jameel Poverty Action Lab’ın kurucu ortağı ve eş yöneticisidir.

Araştırmaları, gelişmekte olan ülkelerde hanehalkı davranışları, eğitim, finansmana erişim, sağlık ve politika değerlendirmesi dahil olmak üzere mikroekonomik konulara odaklanmaktadır.

Banerjee, Dean Karlan, Kremer, John A. List ve Sendhil Mullainathan ile birlikte, ekonomi alanındaki nedensel ilişkileri keşfetmek için önemli bir metodoloji olarak saha deneylerini ilerletmede itici bir güç olmuştur .

Kaynak: BBC Türkçe, NTV

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Ekim 2019