Nobel Kadın Girişimi’nden “Siyah Hayatlar Önemlidir” Hareketi ile Dayanışma

2006 yılında Nobel Barış Ödülü alan altı kadın tarafından kurulan Nobel Kadın Girişimi “Siyah Hayatlar Önemlidir” aktivistleri ile feminist dayanışma metni yayınladı.

Dünyada ve ABD’de siyah karşıtı ırkçılığa karşı çıkmakta birleşen protestocularla dayanışma içerisindeyiz.

Dünya’da barış, adalet ve eşitlik üzerine çalışan küresel bir feminist örgüt olarak sistemik ve militarize olmuş bir siyah karşıtı ırkçılığın eşitsizliği sürdürdüğünü ve bizi sömürge tarihine zincirlediğine her gün şahit oluyoruz. Siyah hayatların insandan daha düşük görülmesi köleliği mümkün kıldı, ve bugün dünyanın etrafında milyonlarca insanı yoksul ve adaletsiz
bir hayata zincirledi.

Bugün “Siyah Hayatlar Önemlidir” hareketini susturmak için uygulanan ağır militarize müdahale, özellikle siyah kadınların yaşamlarında, savaşı ve hayatın yıkımını körükleyen ile aynı. Siyah kadınlar nesiller boyunca beyaz üstünlüğünün ve devlet destekli gaddarlığın yükünü taşımışlardır.

Irkçılık feminist bir meseledir, ve biz ırk ve cinsiyet eşitsizliğinin çifte yükünü taşıyan siyah kadınlar ile dayanışma içinde duruyoruz.

Breonna Taylor için adalet çağrısında bulunuyoruz. George Floyd için. Tony McDade ve ABD’de ırkçılıktan dolayı kaybedilen tüm siyah hayatlar için. Kanada’da Regis Korchinski-Paquet için. Bugün ailesi Paris’te yürüyen Adama Traoré için.

ABD’li yetkilileri evrensel ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma hakkını desteklemeye çağırıyoruz. Sıkıyönetimin demokraside yeri yok.

Her siyah insan için barış ve güvenlik olmadıkça, Dünyada da barış ve güvenlik olmayacak.

Siyah hayatları bugün ve her gün önemlidir.

Metin akademisyen Begüm Zorlu tarafından Türkçeye tercüme edilmiştir.

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Haziran 2020