Notos’ta Bu Ay: Edebiyatta Toplumsal Cinsiyet

Notos, 78. Sayısında “Edebiyatta Toplumsal Cinsiyet” konusuna yöneliyor.

Notos bu sayısında odağına toplumsal cinsiyet konusunu almasını şöyle açıklıyor: “Edebiyat ne işe yarar? Galeano’dan esinlenmeyle “bilinçleri tutuşturmaya” ve “gerçekliği açıklamaya.” Bu kadar hayati bir işleve feminist edebiyat eleştirisinin sunduğu imkânlarla bakmanın, toplumsal cinsiyet kimlikleri ile temsil meselesi üstüne düşünmenin gerekliliğini önümüze koyarak hazırladık bu dosyayı. dünyadaki romans endüstrisini inceleyen bir yazının yanında Türkçe edebiyat kendiliğinden ağırlık kazandı. Toplumsal cinsiyet odaklı okumalara ufak da olsa bir pencere açmasını umarak…”

Dosyada, Ayşegül Utku Günaydın’ın “İlk Romanlarda Şiddetin Temsili” başlıklı yazısı, Çimen Günay-Erkol’un “Demir Adamların’ların Toplumsal Cinsiyeti”, Aksu Bora’nın “Pembenin Elli Tonu”, Sevcan Tiftik’in “Kulin, Mungan ve Toptaş Metinlerinde Queer İmkanlar,” Kıvanç Tanrıyar’ın “Taaşşuk-l Talat ve Fitnat’ta Trans Kadınlık Deneyimleri” ve Zeynep Bengü’nün On Dokuzuncu Yüzyılda Feminist Bir Göçebe: Flora Tristan” başlıklı yazıları ve Fas kökenli Fransız yazar Leïla Slimani ile bir söyleşi yer alırken,  Seda Mit ve Ömer Koçağ’ın desenleri de yazılara eşlik ediyor.

Notos’un bu sayısında öyküleriyle yer alan yazarlar: Amparo Dávila, Özcan Yılmaz, Hasan Özkılıç, Menekşe Ercan Pekel, Kerem Eksen, Barış Yarsel, Didem Kazan Sol, Mehmet Fatih Özbey, İbrahim Alaş, Doğuş Benli, Batıkan Köse, Sitem Şanlı.

avatar
  Kaydol  
Bildir
11 Ekim 2019