Ölümsüzleşti: NASA Teleskobuna Nancy Grace Roman’ın Adı Verildi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, bir teleskopuna“Hubble Uzay Teleskobu’nun Annesi” olarak bilinen öncü bir kadın gökbilimcinin adını verdi: Nancy Grace Roman.

Nancy Grace Roman (1925-2018) NASA’nın ilk baş astronomuydu ve meslektaşları tarafından “Hubble Uzay Teleskobu’nun Annesi” olarak nitelendirilirdi. NASA’ya 1959’da katıldı ve uzay astronomi programını yarattı. NASA’nın ilk kadın yöneticisi olarak ve geniş evrene odaklanan uzay teleskoplarını mirası bırakarak yirmi yıl boyunca liderlik etti.

Roman, NASA’nın astrofizik konusundaki itibarını geliştirmesine ve dünyanın en güçlü teleskopu Hubble’ı kurmasına yardım etti.

Roman Uzay Teleskobu evrenin gizemini araştıracak

Daha önce “Geniş Alan Kızılötesi Araştırma Teleskopu” olarak anılan, Roman Uzay Teleskobu, “evrenin genişlemesinin ardındaki kuvvet gibi halen gizemini koruyan gökbilimsel meseleleri araştıracak ve uzak gezegenleri arayacak” dedi. Roman Teleskobu, Hubble ile aynı boyutta olacak, ancak 100 kat daha geniş bir görüş alanına sahip olacak.

Roman,  evrenin sırlarını araştırmak NASA’nın önünde yeni yollar açtı. Evreni daha net görebilmek için NASA’nın uzaya teleskop göndermesi gerektiğini biliyordu.

Kaynak: ShareAmerica

avatar
  Kaydol  
Bildir
2 Haziran 2020