Önce İnsan: İzlanda “Mutluluk Ekonomisi”ne Geçiyor

İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir, vatandaş mutluluğunu öne koyan ekonomik model üzerinde çalıştıklarını açıkladı: “Çocuklarımız, ‘Gezegeni niye kurtarmadınız?’ diye sorduğunda, kapitalizmi ayakta tutmaya çalışıyorduk’ demek istemiyorum.”

İzlanda Başbakanı, Katrin Jakobsdottir ekonomik büyüme odaklı politikaların yerini, aile dostu, çevre odaklı politikaların alması gerektiğini söylüyor.

Londra’daki Chatham House’ta konuşan Jakobsdottir, vatandaşın beden ve ruh sağlığını önceleyecek bu modeli “mutluluk ekonomisi” olarak tanımlıyor.

Jakobsdottir, bu ekonomik modelin, gayri safi yurtiçi hasıladan çok sosyal göstergeleri dikkate alacağını anlatıyor:

“Bu ekonomik model, ortak mutluluğun sağlanması için, bir toplumun yalnızca ne kadar zengin olduğunun değil, ne kadar mutlu olduğunun da değerlendirilmesi üzerine kurulu. Hayat kalitesini, yalnızca veriler üzerinden değil, mutululuk perpektifinden de değerlendirmeliyiz. Çocuklarımız, ‘Gezegeni niye kurtarmadınız?’ diye sorduğunda, kapitalizmi ayakta tutmaya çalışıyorduk’ demek istemiyorum.”

Katrin Jakobsdottir, ekonomiyi bu yönde geliştirecek mutluluk bütçesi üzerinde de çalışıldığını açıkladı.

Katrin Jakobsdottir, mutluluk ekonomisini, Yeni Zelanda lideri Jacinda Ardern ve İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon ile birlikte uluslararası kamuoyu önünde de teşvik ediyor.

Jakobsdottir cinsiyet eşitliğinin de aktif bir savunucusu

Apolitical tarafından cinsiyet eşitliği mücadelenin dünyadaki en etkili yüzlerinden biri olarak gösterilen Jakobsdottir İzlanda’nın, dünyada aynı iş için erkeklere kadınlardan daha fazla ücret ödemeyi illegal hale getiren ilk ülke olmasını sağlamıştı. Bu kanunla birlikte 25 çalışandan daha fazla çalışan istihdam eden şirketler ve hükümet birimleri cinsiyet farkı gözetmeksizin eşit ücret ödediklerini belgelemekle yükümlü kılınmış oldu.

İzlanda uzun yıllardır cinsiyet eşitliği yasalarını uygulamakta dünyaya öncülük ediyor-Dünya Ekonomik Forumu cinsiyet eşitliği endeksinin son 9 yıldır ilk sırasında yer alıyor. Endeksin ilk sırasında yer almanın çok büyük bir başarı olduğunu ancak hedeflerine henüz ulaşamadıklarını düşünen Jakobsdottir, cinsiyet eşitliğinin süregelen bir mücadele olduğunu söylüyor: “Hala devam etmekte olan ciddi sorunlarımız mevcut. İzlanda’da yapılan son seçimlerde parlementodaki kadın sayısının düştüğünü gördük. Dolayısıyla, bu meselenin cinsiyet eşitliğine dair yalnızca bir hedefe ulaşıp, sonradan rahatça arkanıza yaslanabileceğiniz kadar basit olduğunu düşünmüyorum.”

Kaynak: BBC Türkçe, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Aralık 2019