Onlar Önde Değildi Ama Dikkate Değerdi

Stabilo Boss’un DDB Almanya ile birlikte Nisan ayında başlattığı reklam kampanyası, Temmuz itibariyle sosyal medyada oldukça büyük yankı buldu. “Highlight the Remarkable/Dikkate Değer Olanı Vurgula” kampanyasının tanıtım metni şöyle:

Herkes ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.’ sözünü bilir. Fakat bu söz ne anlama geliyor? Erkeğin her zaman kahraman, kadının da yardımcısı olduğu mu? Gerçek şu ki, kadınlar çok sık bir şekilde gölgede bırakılmaktaydı, ve hareketlerinden, başarılarından bahsedilmiyordu. 2018 Stabilo Boss ile tarihi yeniden yazmanın zamanı. Dikkate değer kadınları ve onların hikayelerini vurgulayarak.

Şu ana dek kampanyada yayınlanan üç basılı çalışma yayımlandı ve tarihte görünmezleştirilmiş üç ayrı kadının hikayesi anlatıldı.

Lise Meitner

Bugün Lise Meitner nükleer füzyonun kaşifi olarak bilinse de, zamanında Otto Hahn ile birlikte yürüttükleri çalışmalar nedeniyle, Nobel ödülü erkek olan partnerine verilmişti.

Edith Wilson

ABD Başkanı Woodrow Wilson’ın eşi ve ABD’nin ilk First Lady’si Edith Wilson, altı çizilen başarılı kadınlarda birisi. Edith Wilson, eşinin başkanlık yaptığı dönemde felç geçirmesi sonucu tüm sorumluluğunu üstlendi.

Katherine Johnson

Apollo II’nin dünyaya güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlayan hesaplamaları yapan bir matematikçi. Ancak 2015’te Ulusal Özgürlük Madalyasını alan Katherine Johnson daha henüz küçük bir kız çocuğu olduğu yaşlardan itibaren sayılara ve matematiğe tutkun bir kadın: “Herşeyi saydım. Yoldaki adımları, kiliseye giden adımları, yıkadığım bulaşıkların ve gümüş çatal-kaşıkları… Sayılabilecek herşeyi saydım.”

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Temmuz 2018