Onur Haftası Etkinlikleri Online Yapılacak

Koronavirüs salgını nedeniyle her yıl haziran ayı sonunda Stonewall Ayaklanması’nın yıldönümünde gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri çevrimiçi ortamda yapılacak.

 

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın her yerinde toplu organizasyonlar iptal edilirken, her yıl haziran ayında gerçekleşen LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşlerinin de iptali söz konusu.

Avrupa ve ABD’de LGBTİ+ dernekleri mayıs ve haziranda yapılacak tüm etkinlikleri ertelediklerini duyururken bu sene tarihte ilk defa çevimiçi Global Onur Haftası etkiliğinin yapılmasına karar verildi.

Etkinlik tarihi 27 Haziran olarak belirlenirken, dünyanın her yerinden insanlar canlı yayınlanacak etkinliğe evlerinden katılma şansı bulacak. Doğu Asya, Avustralya’da başlayacak olan yayın, Avrupa ve ardından ABD’de son bulacak.

“Pride, COVID-19’a yenilmeyecek! 27 Haziran Cumartesi günü dünyanın ilk Global Pride’ı için bize katılın” diyen organizasyondan haberdar olmak için buradan Facebook etkinliğini takip edebilirsiniz.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın teması: “Ben Neredeyim?”

28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın tarihleri ve teması belli oldu. Onur Haftası’nın bu seneki teması “Ben Neredeyim?” olarak belirlenirken etkinlikler 22-28 Haziran 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, bu yıl İstanbul Onur Haftası’nı online şekilde organize etmeye karar verdiklerini duyurdu.

Tertip Komitesi’nde yer alan Zarife Akbulut, Sivil Sayfalar’dan Seda Karatabanoğlu’na, “Değişen seviyelerde karantina uygulamalarının devam ettiği günlerde bizim için onur haftasının nasıl gerçekleştirileceği en temel sorulardan biri oldu.  Türkiye LGBTİ+ hareketi, geçtiğimiz otuz yıl boyunca toplumun bilincinde bir dönüşüme sebep olacak bir mücadele yürüttü. Özgür ve eşit geleceğin kurulması için verilen bu mücadeleyi, çeşitli devlet kurumlarının ve bizzat iktidarların nefret ortaklığına ve saldırılarına rağmen kitleselleştirerek devam ettirdi. En önemlisi LGBTİ+ hareketi kendi kitlesinin kırılganlıklarını bilen ve gözeten, yaratıcılığına güven duyan bir hareket olarak, bugüne dek varoluşuna dair taleplerini duyurmanın en muzip yolunu bulmaya çalıştı” dedi.

Akbulut, “Her zaman mücadele ettiğimiz ve etmeye devam edeceğimiz şiddeti, hiyerarşileri, baskının yapısal kökenlerini ve hetero patriyarkanın eşitsizliğini ortaya çıkarıyor ve derinleştiriyor. Egemen yapıların böylesine kırılganlaştığı bir zamanda yapılan normalleşme çağrılarına karşın Şili’de ki bir sloganın da söylediği gibi ‘Normal olana geri dönmeyeceğiz, çünkü problem olan normalin kendisiydi’” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Türkiye LGBTİ Birliği Kurucu Üyesi ve Ağ Yöneticisi Muhammed ise, “LGBTİ+ görünürlüğü için sosyal medyayı, interneti önemli bir mecra olarak görüyorum. LGBTİ+ örgütlerini de aynı şekilde çalışmalarını, sosyal medyada yaptıkları tek bir paylaşımın bile LGBTİ görünürlüğüne katkı sağladığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Haziran 2020