Oregonlu Kadınlardan Ücret Eşitsizliğine Karşı ‘Perçinci Rosie’ Eylemi

ABD’nin Oregon eyaletinde kadınlar, büyük market zinciri Fred Meyer’de kadın çalışanlara erkek çalışanlardan daha az ücret verilmesine tepki göstererek eylem yaptı. “Perçinci Rosie” gibi giyinen kadınlar market içerisinde bir anda ortaya çıkarak protestocu kadınlar, Aretha Franklin’in “Respect” şarkısını hep bir ağızdan söylemeye başladılar.

Fotoğraf: Herald and News

Eylemde kadınlar, II. Dünya Savaşı sırasında kadınların fiziksel olarak erkek işlerini yapamayacakları görüşüne karşı, kadınları işgücüne çekmek için hazırlanan posterdeki “Perçinci Rosie” gibi giyinmişlerdi. Market içerisinde bir anda ortaya çıkan protestocu kadınlar, Aretha Franklin’in “kadınlara saygı duyulmasına” çağıran “Respect” şarkısını hep bir ağızdan söylemeye başladılar.

NW Labor Press

Eylemin gündemi ‘ücret eşitsizliği’

Oregon Kadın İşçi Liderleri tarafından organize edilen bu ‘flaş mob’ eyleminde gündem Fred Meyer’de çalışan kadınlarla erkekler arasındaki ücret eşitsizliği oldu.

Yapılan istatistikler market zinciri Fred Meyer’in kadın çalışanlarına erkeklere oranla saatte ortalama 1,31 dolardan daha az ödeme yaptığını gösteriyor. Markette, kadınlar genellikle daha düşük ücret ödenen B tipi işlerde çalıştırılıyorlar, A tipi işlerde çalıştırılanlar ise B tipi işlerde çalışanlardan yüzde 25 daha fazla kazanıyor. Bu da iki tip iş arasında aylık 200 dolardan fazla bir tutar farkı olduğunu gösteriyor.

“Eşit ücret almanın zamanı geldi”

Oregon Kadın İşçi Liderleri örgütü yaptıkları eylemin ardından şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu eşitsizlik Fred Meyer’i yıllarca alışveriş yaparak destekleyen toplum için kabul edilemez. Bu yüzden bu eylemimizi gerçekleştirdik. Mesajımızı söylemeye devam edeceğiz. Cinsiyet ayrımcılığının ders kitabı olan Fred Meyer’da eşit ücret almanın ve ücretler arasındaki boşluğu gidermenin zamanı geldi. Ücretleri ödenmemiş kadınların sesi duyuluncaya ve ücret açığı giderilinceye kadar desteğimizi arttıracağız.”

Fred Meyer’dan alışveriş yapan birçok insan bu eylem videosunu izledikten sonra desteklerini ifade eden ve protestocuları destekleyen açıklamalarda bulundular.

Fred Meyer: Böyle bir eylem işçilerle müzakere sürecine yardımcı olmuyor

Fred Meyer firması ise eylemcilerin açıklamalarına karşı bir açıklama yayımladı:

“Fred Meyer ile ilgili iddiaları yanıltıcı olarak görüyoruz. Mağazamızda böyle bir eylemle müşterilerin önünü tıkamak, işçilerle müzakere sürecine yardımcı olmuyor.”

Ayrıca Birleşik Gıda ve Ticaret İşçileri yerel örgütü yaptığı açıklamada, sözleşme müzakerelerinin 15 ay sürdüğünü, gelinen noktada ise durduğunu söyledi. Fred Meyer’in çalışanlarını tehdit ettiğini ve mevcut çalışanların kazandığından daha fazla olan saatte 15 dolar ücretle yedek işçiler aramaya başladığını açıklayan örgüt, işçilerin ise haklarından vazgeçmeyeceğini belirtti.

Kaynak: Ekmek ve Gül

avatar
  Kaydol  
Bildir
9 Ekim 2019