Oscar’da Kadın Yönetmenler Yine Aday Gösterilmedi

2019 yılında beğeni toplayan birçok filmin yönetmen koltuğunda kadınların oturmasına karşılık, Oscar’da “en iyi yönetmen” dalında liste yine tamamen erkek yönetmenlerden oluştu.

Son 10 yılda yalnızca bir kadın yönetmen bu kategoriye ismini sokabildi. O da 2018 yılında Lady Bird filmiyle aday gösterilen Greta Gerwig’di.

Oscar’ın 92 yıllık tarihi boyunca yalnızca beş kez kadın yönetmen aday gösterildi. Tek kazanan ise 2010 yılında The Hurt Locker filmiyle Kathryn Bigelow oldu.

En iyi yönetmen kategorisinde Golden Globe ve Bafta ödüllerinde de bu yıl kadın aday yer almadı.

Geçen yıl çıkan Universal Pictures filmlerinin yüzde 26’sında, Netflix filmlerinin ise yüzde 20’sinde kadın yönetmenlerin imzası bulunuyor ve bu rakam Hollywood tarihinde bir rekor.

Greta Gerwig “Little Women” ile aday olamadı

Eleştirmenler tarafından büyük övgü toplayan ve Oscar’a en iyi uyarlama senaryo ve en iyi film kategorilerinde aday olan Little Women’ın yönetmeni  Greta Gerwig en iyi yönetmen adayları arasına alınmadı.

Bu yıl aday olması beklenen ancak listenin dışında bırakılan kadın yönetmenler arasında, The Farewell ile Lulu Wang, Hustlers ile Lorene Scafaria, Portrait of a Lady on Fire ile Céline Sciamma, Honey Boy ile Alma Har’el, Queen & Slim ile Melina Matsoukas, A Beautiful Day in the Neighborhood ile Marielle Heller’s ve The Souvenir ile Joanna Hogg yer alıyor.

Little Women filmi ile en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorisinde aday gösterilen Florence Pugh, BBC’ye yaptığı açıklamada, bunun üzücü bir durum olduğunu söyledi. Ama Pugh gelecekten umutlu: “Geçen yıl her zamankinden fazla kadın yönetmen ve yazar vardı. Bunun hakkında konuşuluyor ve umarım bu durum değişecek.”

Film eleştirmeni Larushka Ivan-Zadeh, 2019 yılında kadın yönetmenlerin çok iddialı yapımlara imza attığını ifade ederek, büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Akademi üyelikte cinsiyet eşitliğinden hala uzakta

2015’ten bu yana Oscar adaylarını ve kazananları belirleyen Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi geçtiğimiz yıl 59 ülkeden 842 yeni üyeyi davet etmişti. Yapılan seçimler sonucunda, Oscar tarihinde ilk kez yeni katılan üyelerde cinsiyet eşitliği sağlanmış üyelerin yarısı kadınlardan oluşmuştu.

Ancak son verilere göre, Akademi’deki topla kadın üye oranı hala yüzde %32.

Oscar’a kimlerin aday gösterileceğine tüm akademi üyeleri karar vermiyor. Akademi,  aktörler, görüntü yönetmenleri, yazarlar gibi çeşitli dallardan oluşuyor. Yönetmenler dalındaki kadın oranı ise bilinmiyor.

Kaynak: TIME, BBC Türkçe, Kültür Servisi,  European Women’s Audiovisual Network

avatar
  Kaydol  
Bildir
17 Ocak 2020