Oxfam Raporu: Yoksul Kadınlar Gelir Piramidinin En Altında

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam’ın Davos’taki ekonomi zirvesinde açıkladığı rapora göre, düşük ücretli veya maaş almadan çalışan kadınların ekonomiye katkısı, dünyadaki teknoloji sektörüne kıyasla üç kat daha fazla.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu öncesinde yıllık küresel gelir eşitsizliği raporunu açıkladı.

“Kamu mülkü mü yoksa özel servet mi” başlıklı raporda, 2019 yılında dünya genelindeki en zengin 2 bin 153 kişinin servetinin, en yoksul 4,6 milyar kişinin toplam servetini geçtiği ifade edildi. Bu, milyarderlerin dünya nüfusunun yüzde 60’ından daha zengin olduğu anlamına geliyor.

Yoksul kadınlar piramidin en altında

Rapora göre gelir eşitsizliğinde cinsiyet önemli rol oynuyor ve yoksul kadınlar gelir piramidinin en altında yer alıyor. Tüm dünyada kadınların yüzde 42’si bakım işleriyle ilgili sorumlulukları nedeniyle çalışamıyor. Bu oran erkeklerde ise sadece yüzde 6 düzeyinde.

Oxfam kadınların ücretlendirilmemiş bakım emeğinin günde 12 milyar 500 milyon saati bulduğunu ve yıllık değerinin 10 trilyon 800 milyar dolar olduğunu açıkladı.

2019 yılının verilerine göre, aynı zamanda düşük ücretli veya maaş almadan çalışan kadınların ekonomiye katkısı, teknoloji sektörüne kıyasla üç kat daha fazla.

Oxfam Hindistan CEO’su Amitabh Behar Reuters’e yaptığı açıklamada “Görünen ekonominin gizli motorunun kadınların ücretlendirilmemiş bakım emeği olduğunun altını çizmek bizim için önemli” dedi.

En zengin 22 adamın serveti Afrika’daki tüm kadınların gelirinden fazla

Merkezi Kenya’nın başkenti Nairobi’de olan yardım kuruluşunun verilerine göre “Dünyanın en zengin 22 adamının serveti kıtadaki tüm kadınların servetinden daha fazla.”

“Bu durumun değişmesi gerektiğini” söyleyen Behar, bir taraftan Hindistan’da günde 16-17 saat çalışan kadınların, diğer tarafta da ‘Davos’ta kişisel uçakları, kişisel jetleriyle toplanan milyarderlerin olduğunu’ dile getirdi. “Milyoner patlamasına son vermemiz gerekiyor” diyen Behar, bu durumu düzeltmek için hükümetlerin, zenginlerin vergilerini ödediklerinden emin olması ve kontrol etmesi gerektiğini, ödenen bu vergilerin de temiz su ve sağlık hizmetlerinde kullanılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak: WeForum, DW Türkçe, Duvar

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ocak 2020