Oyuncu Adèle Haenel, César Ödül Töreni’ni Terk Etti: “Aferin Pedofili”

Roman Polanski’nin 45. César Ödülleri’nde aldığı adaylıkların cinsel saldırı mağdurlarına saygısızlık olduğunu söyleyen Adèle Haenel, Polanski’nin En İyi Yönetmen ödülünü almasının ardından ödül törenini terk etti. Haenel’e Céline Sciamma da eşlik etti.

Académie des Arts et Techniques du Cinéma tarafından 1975’ten bu yana dağıtılan ve Fransa’nın Oscarları olarak bilinen César Ödülleri, sahiplerini buldu.

Tecavüz ve pedofili suçlarıyla gündemde olan ve 45. César Ödülleri’nde aldığı adaylıklar nedeniyle Fransa sinemasında yeni bir tartışma başlatan Roman Polanksi, tüm tepkilere rağmen En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dallarında ödüle layık görüldü.

Polanski, 1977 yılında Samantha Geimer’a henüz 13 yaşındayken tecavüz etmekten suçlu bulunmuştu. Yönetmen, uzun süredir pedofili ve cinsel istismar skandallarıyla gündeme gelmiş, Bill Cosby ile beraber son 50 yıldır üyesi olduğu Akademi’den çıkarılmıştı. Bununla beraber Amerika’da film çekemeyen yönetmen, çektiği filmlere Amerika’da uzun zamandır dağıtımcı bulamıyor.

“Aferin pedofili”

Polanski’nin César Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandığının açıklanmasının ardından, geçtiğimiz yıl hem Portrait of a Lady on Fire’daki performansıyla, hem de Fransız yönetmen Christophe Ruggia’nın kendisini taciz ettiğini açıklamasıyla gündeme gelen Adèle Haenel , “Aferin pedofili” sloganları atarak ödül törenini terk etti.

Haenel, ödül töreninden önce verdiği bir demeçte Roman Polanski’nin aldığı adaylıkların cinsel saldırı mağdurlarına saygısızlık olduğunu söylemişti.

Kaynak: Filmloverss

avatar
  Kaydol  
Bildir
3 Mart 2020