Paleontologlardan Yaratıcı Bir Başkaldırı: “Sakallı Kadın Projesi”

Kadın paleologların, “Sakalım yok ki sözüm dinlensin!” deyiminden hareketle hayata geçirdiği “Sakallı Kadın Projesi” bilim dünyasındaki cinsiyet ayrımcılığına ışık tutmayı amaçlıyor. 

Çamurların içinden yürüyerek ağır ekipmanları sırtlanmalarına  ve erkek meslektaşlarının iki katı kadar çalışmalarına rağmen, bir bilim insanı olarak  dikkate alınmamaktan bıkmış olan Dr. Ellen Currano, “sakalım yok ki sözüm dinlensin” deyimine uygun olarak sakal takmaya başlamış. Nasıl mı?

“Sakal takarsam, belki beni dinlerler!”

ABD’de Wyoming Üniversitesi’nde doçent bir paleobotanik profesörü olan Currano, bir keresinde, bir erkek meslektaşının, kendisinin daha önce ifade ettiği bir fikri dile getirdiği için övüldüğünü gördüğü noktada sabrı tükenmiş.

Film yapımcısı arkadaşı Lexi Jamieson Marsh’a, görünmez hissetmekten  ve bir uzmana ihtiyaç duyulduğunda her zaman erkek bilim insanlarının televizyonda görüş birdirdiğini görmekten yorulduğunu söyleyen Currano’nun aklına o anda dahice bir fikir gelmiş:  “Eğer sadece bir sakal takarsam, belki de söyleceklerimi dinlerler!”

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Eylül 2019