Partiler Sınıfta Kaldı: Yerel Yönetimlerde Kadının Adı Yok

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken, partilerin aday listeleri de netleşmek üzere. Bu listelerdeki kadın oranlarına baktığımızda, tablo oldukça vahim.

AKP’nin 75 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 1 tanesi kadın. (Gaziantep Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin). 744 ilçe belediye başkanı içindeki kadın sayısı ise 14. Toplama baktığımızda, açıklanan 819 belediye başkan adayının 15 tanesi, yani yüzde 1.8’i kadın.

CHP’de durum farklı değil. 54 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 3 tanesi kadın (Aydın Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu, Amasya Belediye Başkan Adayı Arife Serpil Saraçoğlu ve Muş Belediye Başkan Adayı Tansu Saraç). Açıklanan 853 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 42. Toplama baktığımızda, yeni tüzüğünde kadın kotasını yüzde 33’e çıkaran CHP’nin açıkladığı 907 belediye başkanının 45 tanesi, yani sadece yüzde 4.9’u kadın.

MHP’nin 31 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 2 tanesi kadın (Tunceli Belediye Başkan Adayı Mücella Saler ve Şırnak Belediye Başkan Adayı Bahar Cavlak). Açıklanan 744 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 12. Toplama baktığımızda, 775 belediye başkanının 14 tanesi, yani sadece yüzde 1.8’i kadın.

İyi Parti’nin 33 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 1 tanesi kadın. (Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer) Açıklanan 210 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 7. Toplama baktığımızda, 243 belediye başkanının 8 tanesi, yani sadece yüzde 3.2’si kadın.

Saadet Partisi’ndeki kadın aday sayısı en düşük seviyede. Saadet Partisi’nin 22 ilde açıkladığı belediye başkan adayları arasında kadın aday yok. Açıklanan 239 ilçe belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 2. Toplama baktığımızda, 261 belediye başkanının 2 tanesi, yani sadece yüzde 0.7’si kadın.

Kadınların aday gösterildiği ilçelerin 2014 yerel seçim sonuçlarına baktığımızda ise, partilerin çoğunlukla seçilme şansının az olduğu ilçelerde kadınları aday gösterdiğini söylemek mümkün.

HDP’de ise tablo bu partilerden bir hayli farklı. Yerel yönetimlerde kadınları kentin eşit yurttaşları olarak benimseyen HDP’nin aday listesi de bunu destekler nitelikte. Parti, aday gösterdiği toplam 208 il ve ilçede kadınları eş başkan adayı olarak gösterdi.

 Kadına Siyasette Ayrımcılık Var

 HDP dışında, diğer partileri bu denli az kadın aday göstermesi, kadına siyasette uygulanan ayrımcılık ve şiddetin açık bir göstergesidir. Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, daha fazla kadının aday gösterilmesi ve seçilmesi talebimiz, cinsiyet eşitliğini ve neticede adaleti sağlamaya yönelik demokratik bir talep olmanın yanı sıra yerel politikaların geleceğine dair duyduğumuz endişeyi de içinde barındırmaktadır.

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nün (NDI) dünyadaki 100’den farklı ülkeden 35 yıl süren çalışmalar neticesinde vardığı sonuca göre, kadınların yerel siyasete katılımı, cinsiyet eşitliğini sağlama, kadına yönelik şiddet politikalarının geliştirilmesi, kadınların, çocukların, gençlerin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verme, eğitim, altyapı ve sağlık gibi kalkınma göstergelerine öncelik verilmesi, temsil sorunu yaşayan farklı kimlikler arasında daha fazla işbirliği yapma, yoksulluğun giderilmesi için politikalar geliştirme gibi birçok kazanım sağlıyor.

Ancak maalesef kadın adaylara dair rakamlar, bu ideallerin ne kadar uzağında olduğumuzu ve 2019 yerel seçim sonuçları ne olursa olsun, yerel yönetimlerde kadın sesinin ‘yok denecek kadar az’ kalacağını gösteriyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Şubat 2019