Partiler Sınıfta Kaldı: Yerel Yönetimlerde Kadının Adı Yok

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler yaklaşırken, partilerin aday listeleri netleşti. Bu listelerdeki kadın oranlarına baktığımızda, tablo oldukça vahim.

AKP’nin 77 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 1 tanesi kadın. (Gaziantep Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin). 1166 ilçe ve belde belediye başkanı içindeki kadın sayısı ise 24. Toplama baktığımızda, açıklanan 1243 belediye başkan adayının 25 tanesi, yani yüzde 2’si kadın.

CHP’de durum farklı değil. 57 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 3 tanesi kadın (Aydın Belediye Başkan Adayı Özlem Çerçioğlu, Amasya Belediye Başkan Adayı Arife Serpil Saraçoğlu ve Muş Belediye Başkan Adayı Tansu Saraç). Açıklanan 866 ilçe ve belde belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 41. Toplama baktığımızda, yeni tüzüğünde kadın kotasını yüzde 33’e çıkaran CHP’nin açıkladığı 904 belediye başkanının 44 tanesi, yani sadece yüzde 4.7’si kadın.

MHP’nin 35 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 3 tanesi kadın (Tunceli Belediye Başkan Adayı Mücella Saler, Şırnak Belediye Başkan Adayı Bahar Cavlak ve Nevşehir Belediye Başkan Adayı Filiz Kılıç). Açıklanan 782 ilçe ve belde belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 19. Toplama baktığımızda, 817 belediye başkanının 22 tanesi, yani sadece yüzde 2.6’sı kadın.

İyi Parti’nin 41 ilde açıkladığı belediye başkan adaylarının sadece 1 tanesi kadın. (Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer) Açıklanan 518 ilçe ve belde belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 24. Toplama baktığımızda, 559 belediye başkanının 25 tanesi, yani sadece yüzde 4.4’ü kadın.

Saadet Partisi’nin ise açıkladığı 1372 belediye başkan adayı içindeki kadın sayısı 39, yani adayların sadece yüzde 2.8’i kadın.

Kadınların aday gösterildiği ilçelerin 2014 yerel seçim sonuçlarına baktığımızda ise, partilerin çoğunlukla seçilme şansının az olduğu ilçelerde kadınları aday gösterdiğini söylemek mümkün.

HDP’de ise tablo bu partilerden bir hayli farklı. Yerel yönetimlerde kadınları kentin eşit yurttaşları olarak benimseyen HDP’nin aday listesi de bunu destekler nitelikte. Parti, aday gösterdiği toplam 245 il ve ilçede kadınları eş başkan adayı olarak gösterdi.

 Kadına Siyasette Ayrımcılık Var

HDP dışında, diğer partileri bu denli az kadın aday göstermesi, kadına siyasette uygulanan ayrımcılık ve şiddetin açık bir göstergesidir. Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu olarak, daha fazla kadının aday gösterilmesi ve seçilmesi talebimiz, cinsiyet eşitliğini ve neticede adaleti sağlamaya yönelik demokratik bir talep olmanın yanı sıra yerel politikaların geleceğine dair duyduğumuz endişeyi de içinde barındırmaktadır.

ABD merkezli sivil toplum kuruluşu Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nün (NDI) dünyadaki 100’den farklı ülkeden 35 yıl süren çalışmalar neticesinde vardığı sonuca göre, kadınların yerel siyasete katılımı, cinsiyet eşitliğini sağlama, kadına yönelik şiddet politikalarının geliştirilmesi, kadınların, çocukların, gençlerin ihtiyaçlarına daha fazla cevap verme, eğitim, altyapı ve sağlık gibi kalkınma göstergelerine öncelik verilmesi, temsil sorunu yaşayan farklı kimlikler arasında daha fazla işbirliği yapma, yoksulluğun giderilmesi için politikalar geliştirme gibi birçok kazanım sağlıyor.

Ancak maalesef kadın adaylara dair rakamlar, bu ideallerin ne kadar uzağında olduğumuzu ve 2019 yerel seçim sonuçları ne olursa olsun, yerel yönetimlerde kadın sesinin ‘yok denecek kadar az’ kalacağını gösteriyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
4 Mart 2019