Pelosi’den “Trump Nefreti” Suçlamalarına Cevap: Bana Bulaşmayın

Başkan Donald Trump’ın azledilmesine gerekçe olacak suçlamaların hazırlanması talimatını veren Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fotoğraf: Independent

Daha önce ülkeyi kutuplaştıracağı gerekçesiyle azil soruşturmasının başlatılması konusunda isteksiz olan Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, her iki taraf için siyasi açıdan riskli bir seçim döneminde Kongre’deki sürece liderlik ediyor.

2007-2011 tarihleri arasında Meclis Başkanlığı görevini yürütmüş olan Pelosi, Ocak ayında ikinci kez bu göreve getirildi. Pelosi sahip olduğu bu koltukla Başkan Trump’ın karşısındaki en güçlü pozisyondaki kadın konumunda.

“Ukrayna bir araçtı, asıl mesele Rusya”

Trump’ın azil sürecinin başlatılması kararını kolay almadığını belirten Pelosi’ye “Hangi gelişme dönüm noktası oldu?” diye soruldu. Nancy Pelosi, azil soruşturmasını tetikleyen ihbar mektubuna atıfta bulunarak Ukrayna konusundaki gelişmelerin süreçte belirleyici olduğunu söyledi.

“Benimle uğraşmayın”

Temsilciler Meclisi Başkanı basın toplantısını sonlandırıp salondan çıkacağı sırada bir gazeteci “Başkan’dan nefret mi ediyorsunuz? diye sordu. Basın toplantısı boyunca sakin bir tavırla konuşan Pelosi soruyu soran muhabire “Kimseden nefret etmiyorum. Ben Katolik bir evde büyüdüm. Biz kimseden nefret etmeyiz. O yüzden beni suçlamayın” sözleriyle soruyu soran muhabire tepki gösterdi.

Muhabir, azil soruşturmasının arkasında Trump’a duyulan nefretin olduğunu savunan bazı Cumhuriyetçiler olduğu için böyle bir soru sorma ihtiyacı duyduğunu belirtti. Yeniden kürsünün başına geçen Pelosi, “Bir Katolik olarak nefret sözcüğünü kullanmanıza gücendim. Başkan için her gün dua ediyorum. Bu konularda bana bulaşmayın” yanıtını verdi.

Trump: “Pelosi öfke nöbeti geçirdi”

Başkan Donald Trump, Pelosi’nin gazetecilerin sorularını yanıtladığı basın toplantısının ardından Twitter’dan paylaştığı mesajda Pelosi’yi hedef aldı.

Başkan, “Pelosi az önce öfke nöbeti geçirdi. Yakında 182 yeni harika yargıcımızın ve daha fazlasının olacağı gerçeğinden nefret ediyor. Borsa ve istihdam rekor kırıyor. ‘Başkan için dua ediyorum’ diyor. Şu kadar bile inanmıyorum. Kendi bölgendeki evsizlere yardım et Nancy” diye yazdı.

Kaynak: Amerikanın Sesi

avatar
  Kaydol  
Bildir
10 Aralık 2019