Prof. Dr. Serpil Çakır: Mecliste Konuşan Kadınları İstemezler

Gazete Duvar’da Avukat Tuba Torun’un hazırlayıp sunduğu Bayan Değil Kadın’ın konuğu tarihçi ve siyaset bilimci Prof. Dr. Serpil Çakır, “Erkek Kulübünde Siyaset” başlıklı son kitabını ve siyasette kadınlara nasıl ayrımcılık yapıldığını anlattı.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde siyaset bilimi profesörü olan Serpil Çakır’ın, ‘Türkiye’de Kadın Parlamenterler’,’Cumhuriyetin Öncü Kadınları’ gibi sözlü tarih çalışmaları, kadın tarihi, feminist tarih yazımı, toplumsal cinsiyet ve politika üzerinde çeşitli yayınları ve  ‘Erkek Kulübünde Siyaset’,  ‘Osmanlı Kadın Hareketi’ adlı kitapları bulunuyor.

Çakır, son kitabı “Erkek Kulübünde Siyaset”te Meclis’te dört dönem 72 kadın milletvekiliyle yapılan sözlü tarih görüşmelerini odağa alarak, kadın siyasetçilerin partileriyle, seçmenle ve aileleriyle ilişkilerini inceliyor.

Gazete Duvar’da Avukat Tuba Torun’un hazırlayıp sunduğu Bayan Değil Kadın’ın konuğu olan Çakır, “Erkek Kulübünde Siyaset” başlıklı son kitabını ve siyasette kadınlara nasıl ayrımcılık yapıldığını anlattı.

Kadınların tüm dünyada siyasete katılımlarının düşük olmasının ana nedeninin kadınların çok geç “yurttaş” olarak görüldünü ifade eden Çakır, aynı şekilde haklarına da çok geç kavuştuğunu belirtiyor.

Çakır, erkeklerin mecliste feministleri ve konuşan kadınları istemediklerini belirtiyor. Bunun sebebinin bu kadınları, kadınlar için politika üretecek olmaları olduğunu söylüyor.

Partilerin kadınları siyasete katmasının en önemli yolunun kotalar olduğunu söyleyen Çakır, kadın milletvekillerinin parlamentoya girdiğinde, “Ben burada dört yıl kadınlar için çalışacağım” demesi gerektiğini çünkü bir dönemden sonra genellikle tekrar meclise gelemediklerini ifade ediyor.

Türkiye’de partiler içinde demokrasinin işlemediğini belirten Çakır, kadın kollarının da aday belirlemede çok etkili olmadığı görüşünde.

Çakır’ın siyasete atılmak isteyen kadınlara önerisi ise özgüven sahibi olmaları. Özgüveni geliştirmek için eğitimin önemli olduğunu söyleyen Çakır, meslek sahibi olmanın ve güçlü hissetmenin avantaj sağladığını belirtiyor. Kadınlara cesur olmaları yönünde tavsiyede bulunan Çakır, kadın dayanışmasının da önemine dikkat çekiyor.

Programın tamamı:

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Ocak 2020