Prof. Dr. Seza Özen’e ‘Dünya Bilimler Akademisi Tıp Ödülü’

Tıp bilimi alanında yaptığı çalışmalarıyla büyük başarılara imza atan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Romatolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seza Özen, Dünya Bilimler Akademisi 2018 Tıp Ödülü’nün sahibi oldu.

Uzmanlık alanı çocukluk romatizmal hastalıkları, vaskülit, Ailevi Akdeniz Ateşi, Lupus olan Prof. Dr. Özen, çocukluk çağı hastalıklarıyla ilgili yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödülü almaya hak kazandı. Özen aynı zamanda, “Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” listesinde ilk 10 içindeki tek kadın.

Prof Dr. Seza Özen kimdir?

Lise eğitimini 1976 yılında T.E.D. Ankara Koleji’nde tamamlayan Özen, 1982 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden ikincilikle mezun oldu. Daha sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitiminin yanı sıra yüksek lisansını ve  doktorasını da aynı üniversitede yaptı.

Uzmanlık alanı Pediatrik Romatoloji olan Özen,  Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası uzmanlık eğitimini gerçekleştirdi. Bu çalışmalarının ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalına öğretim görevlisi olarak Türkiye’ye dönen Özen, 2000 yılında Profesör unvanını aldı.

Prof. Dr. Özen 1993’te Eczacıbaşı Tıp Teşvik ödülünü, 1996’da Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik ödülünü, 1998’de TÜBİTAK Teşvik ve Ailevi Akdeniz Ateşi ödüllerini ve 2010 yılında TÜBİTAK Bilim ödülünü aldı. Ulusal ve uluslararası birçok projeye katılan Özen’in 12 referans kitabında bölümleri ve 300’ün üzerinde makalesi bulunuyor.

avatar
  Kaydol  
Bildir
5 Aralık 2018