Hırvatistan’da Cinsel ve Ev İçi Şiddete Yönelik Cezalar Arttı

Hırvatistan’da son bir aydır süren protestoların ardından, cinsel saldırı ve ev içi şiddete karşı uygulanan hukuki cezalar ağırlaştırıldı.

Balkan Insight

Hırvatistan’da geçtiğimiz günlerde mecliste onaylanan torba yasayla birlikte cinsel saldırı ve ev içi şiddete karşı uygulanan hukuki cezalar ağırlaştırıldı. Bu yasa kapsamında cezalar, aile içi şiddet, kadın sünneti, yakınlara yönelik kişisel yaralanma, yakın bir kişiye özellikle ağır bedensel zarar ve çocuk haklarının ihlal edilmesi gibi daha birçok suça yönelik cezai işlem ağırlaştırıldı.

“Aile içi şiddete” asgari hapis cezası 3 aydan 1 yıla kadar olacak

Aile içi şiddete ilişkin asgari hapis cezası üç ay bir yıla kadar olacak.

Cinsel istismar suçlarında, suçun ciddiyetine bağlı olarak hapis cezası, en az bir ila on yıl arasında değişecek.

Uluslararası Af Örgütü: Hırvatistan tecavüzü etkili bir şekilde suçlamıyordu

Uluslararası Af Örgütü de dahil birçok kadın hakları grubu ve uluslararası insan hakları örgütü, Hırvatistan’ın önceki yasalarının tecavüzü etkili bir şekilde suçlamadığı görüşündeydi.

Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı son raporuna göre Hırvatistan’ın önceki mevzuatında, “rızası olmadan cinsel ilişki” tecavüz sayılmamaktaydı.

Uluslararası Af Örgütü, 17 Ekim’de, “Hırvatistan: Mevcut Yasalar Aile İçi Şiddet Mağdurlarını Yüzüstü Bırakıyor” başlıklı bir rapor yayınladı. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda “Çoğu tecavüz vakasında, suç tecavüz olarak nitelendirilmeyerek ‘izinsiz cinsel ilişki’ olarak nitelendirilip altı ay veya daha az hapis cezasına çarptırılmakta” şeklinde ifadeler yer alıyordu.

Balkan Insight

“Kadınlara Adalet”

19 Ekim Cumartesi günü binlerce kişi, Hırvatistan’ın birçok şehrinde “Kadınlara Adalet” sloganı altında yapılan kitlesel protestolara katıldı. Protestocular cinsel şiddet suçlularının sistem tarafından korunduğunu belirttiler.

Protestoları tetikleyen olay ise, sahil kasabası olan Zadar’da 15 yaşındaki bir çocuğa toplu tecavüz, taciz etmek ve şantaj yapmakla suçlanan beş kişinin serbest bırakılması oldu.

Kaynak: Haber Sol

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Ekim 2019