Pulitzer “Yorum Ödülü”nü Kazanan Gazeteci: Nikole Hannah-Jones

Afrika’dan gelenlerin ABD tarihinin merkezine yerleştiği kölelik dönemini ulusun kuruluşu ve evrimi perspektifinden aktaran makalesi için Pulitzer Ödülü kazanan New York Times yazarı Nikole Hannah-Jones’u yakından tanıyalım.

Nikole Hannah-Jones, New York Times için sivil haklar ve ırksal adaletsizllik konularında yazan bir araştırmacı gazeteci.

Kariyerine okuduğu lisenin gazetesinde yazarak adım atan Nikole’un o dönem rol modelleri olan Ida B. Wells, Ethel Payne, Simeon Booker ve Claude Sitton gibi ünlü muhabirler onun korkusuzca bu mesleği icra etmesinin önünü açtı.

New York Times ekibine katılmadan önce Nikole, önce Oregan merkezli Pacific Northwest gazetesinde, daha sonra da New York’taki ProPublica’da araştırmacı gazeteci olarak çalıştı ve burada üç yıl boyunca resmi ideolojinin konut ve okullarda ırkçılığı sürdürme biçimini araştırdı.

“Gazeteciliği ikiyüzlülüğümüzle yüzleşmek olarak görüyorum”

Nikole, 2016 yılında kendisini siyahi araştırmacı gazetecileri desteklemeye adamış bir eğitim ve rehberlik kuruluşu olan Ida B. Wells Araştırma Raporlama Derneği’ni kurdu.

Kariyeri boyunca kazandığı birçok ödülün yanı sıra Nikole bu yıl, Afrika’dan gelenlerin ABD tarihinin merkezine yerleştiği kölelik dönemini ulusun kuruluşu ve evrimi perspektifinden aktaran makalesi için Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

Nikole, ırk, sınıf ve eşitsizlik konularında birçok önemli habere imza attı. Nikole’un şu cümlesi, onun gazetecilik anlayışını özetler nitelikte: “İşime gözardı etmeyi tercih ettiğimiz ikiyüzlülüğümüzle yüzleşmek ve böylece gerçekliğe ulaşmak olarak bakıyorum.”

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
21 Mayıs 2020