Quebec Liberal Partisi’nin İlk Kadın Lideri: Dominique Anglade

Dominique Anglade, Quebec Liberal Partisi’nin yeni lideri seçildi. Quebec tarihinde ilk kez bir kadın lider federal bir partinin başkanlığını yürütecek.

Kaynak: Montreal Gazette

Anglade ayrıca partinin 150 yıllık tarihinde Quebec Liberal Partisi’nin liderliği için adaylığını koyan ilk kadın.

Bir diğer aday Alexandre Cusson’ın yarıştan çekildiğini açıklamasının ardından Anglade, partinin tek lider adayı olarak kalan, parti lideri seçilen Anglade, daha önce Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı.

Philippe Couillard’ın Ekim 2018 seçimlerinden büyük bir yenilgiyle ayrılmasının ardından yaz aylarında seçim kampanyasına başlamış olan Anglade, kimlik meselesinin çok gündemde olduğu bir dönemde, kendisini ekonomiye olan hakimiyetini vurgulamış, kendisini kapsayıcı bir aday olarak tanıtmıştı.

Anglade’le ilgili daha az dikkat çeken bir diğer önemli detay ise, Haitili göçmen bir ailenin kızı olan Anglade’in, 1880’lerden bu yana büyük bir Quebec partisinin Fransız-Kanada kökenli olmayan ilk lideri olması.

Anglade, geçtiğimiz hafta, “Her zaman sosyal ve ekonomik ilerlemeyi savunan bir partinin ilk kadın lideri olmaktan gurur duyuyorum” sözleriyle yeni görevini duyurdu: “Şimdi kökleri ile gurur duyan, kapsayıcı ve modern bir Quebec inşa etmek için cesaretli olma zamanı. Asıl görevimiz bundan sonra başlıyor, birlikte yarını inşa edeceğiz.”

Bilime dayalı kararlar alınmalı

Göreve gelir gelmez, hükümetin Covid-19’un yönetiminin eksiklerinin tespit edilmesi ve virüsün sosyo ekonomik sonuçlarına karşı yeni cevaplar geliştirilmesine odaklanan Anglade, Montreal Gazetesi’ne verdiği röportajda  “Yapıcı bir yaklaşıma sahip olacağım,” dedi. “Gerçeklere dayanmayan kararlar konusunda çok sabırlı olmayacağım. Ben bir mühendisim. Sayıları severim. Bilimi seviyorum. Bence bilime dayalı kararlar almalıyız. ”

Kaynak: Montreal Gazette

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Mayıs 2020