Rapinoe’dan Messi ve Ronaldo’ya Çağrı: Eşitsizlikle Mücadelede Bize Yardım Edin

Yılın en iyi kadın futbolcusu Megan Rapinoe, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi ve Zlatan Ibrahimovic gibi erkek futbol yıldızlarını futboldaki ırkçılık ve cinsiyetçilikle başa çıkmak için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

Aktivist kimliğiyle de bilinen, Eylül ayında da FIFA tarafından “Yılın En İyi Kadın Futbolcusu Ödülü”ne layık görülen Megan Rapinoe, France Football‘a açıklamalarda bulundu.

Rapinoe, burada Lionel Messi, Cristiano Ronaldo ve Zlatan Ibrahimovic’e seslenerek futboldaki cinsiyetçilik ve ırkçılığa karşı harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

“Bağırmak istiyorum! Messi, Ronaldo, Zlatan; bize yardım edin!” diyen Rapinoe, şunları söyledi:

“Bugün ırkçılık büyük bir sorun ama nedense yıldız futbolcular sessiz. Bu büyük futbolcular, erkek futbolunda da aynı sorunlar olmasına rağmen hiçbir şey yapmıyorlar. Ronaldo, Messi ve Zlatan neden susuyor? Sahip oldukları her şeyi kaybetmekten mi korkuyorlar? Onlar böyle olacağını düşünüyor ama bu doğru değil. Irkçılık veya cinsiyetçiliğe karşı bir açıklama yaptıkları için kim Messi veya Ronaldo’yu dünya futbol tarihinden silecek?“

“İnsanlar, harekete geçtiğim için de bana destek veriyor”

Rapinoe, bu yılki başarısının yalnızca bir oyuncu olarak değil aynı zamanda bir aktivist olarak da ödüllendirildiğine inanıyor.

Rapinoe, futbolcuların toplumdaki konumlarını toplumsal meselelerle uğraşmak için kullanmaları gerektiğini söyledi:

“Bu mücadeleye liderlik etme konusunda biraz yetenekli olduğum için şanslıyım. Korkum yok. Bu yüzden söylemek istediğim her şeyi söylüyorum. Konferanslar ve toplantılar için seyahat etmek beni çok yoruyor ancak dünyanızdaki şeyleri geliştirmek için ön saflarda yer almalısınız.”

Kaynak: Alan Savunması

avatar
  Kaydol  
Bildir
6 Aralık 2019