Reklamlar Değişir, Toplum Değişir

Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve ARVAK desteği ile hayat bulan “Reklamlar Değişir, Toplum Değişir” kampanyası reklamlarda yer alan kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerini yıkmayı hedefliyor.

Reklam Verenler Derneği, reklamlardaki cinsiyetçiliğe dikkat çekmek ve cinsiyetçi kavramları değiştirmek için yeni bir kampanya başlattı.

Kampanyanın sloganı ise “Reklamlar Değişir Toplum Değişir”.Kampanya görselleri, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bilbordlarda yer alıyor.

Concept tarafından yaratılan kampanya “Reklamlarda bir kadını arazi aracı ile zorlu yollardan geçerken gördünüz mü?” “Ya da tam tersi bir erkek işinden evine dönen kadını kucağında bebeği ile hiç karşılıyor mu?” “Neden bir erkeği inatçı lekeler ile uğraşırken görmüyoruz?” gibi soruların üzerine gidiyor. Reklamlar değişirse toplumun değişeceğini vurgulayarak, kalıplaşmış toplumsal cinsiyet rollerini merkeze alıyor ve reklamlarda yer alan kalıp yargıları sorguluyor.

Dernek, kampanyanın duyurusunu sosyal medya hesabından, “Reklam, algıları değiştirmek ve cinsiyet eşitsizliğini dönüştürmek adına en güçlü kaynaktır. Yeni kampanyamız «Reklamlar Değişir Toplum Değişir» sloganı ile İstanbul Ankara ve İzmir’de Açıkhava’da. #ReklamlarDeğişirToplumDeğişir #ReklamdaToplumsalCinsiyetEşitliği #RVD” diyerek paylaştı.

Dernek, Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu’nun son Effie Ödüllü reklamlar raporunda, reklamlarda kadın ana karakter görünürlüğü 2016-2018 ortalamasının üzerinde olduğunu açıkladı. Buna göre erkek görünürlüğü yüzde 60, kadın görünürlüğü ise yüzde 40.

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Ocak 2020