Ruanda’da Kabinenin Yarısından Fazlası Kadın

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame’nin geçtiğimiz hafta kabinesinde yaptığı değişiklik sonrasında, kadın bakanların sayısı erkek bakanları geçerek yüzde 52 oranına ulaştı.

Fotoğraf: National Geographic

Ruanda, cinsiyet eşitliğinde önemli bir adım daha attı.  Cumhurbaşkanı Paul Kagame 5 Kasım’da kabinesini değiştirerek bakan sayısını 26’dan 27’ye çıkardı. Diplomat Dr. Jeanne d’Arc Mujawamariya, Çevre Bakanı olarak göreve getirilirken, Aurore Mimosa Munyangaju Spor Bakanı, Ignatienne Nyirarukundo Yerel Yönetim Bakanı olarak atandı.

Bu değişiklikle birlikte, ülkede artık erkeklerden daha fazla kadın bakana sahip. Ruanda’da kadınlar bugün kabinenin % 52’sini oluşturuyor.

Kagame, Ruanda’nın 2018’de ilk cinsiyet dengesine sahip kabinesini açıkladığında, karar alma rollerinde daha fazla sayıda kadın olmasının cinsiyet ayrımcılığını ve cinsiyete dayalı suçları azalttığını söylemişti.

Başkanlık görevi, 2000 yılından bu yana, askerleriyle soykırıma son veren eski komutan Paul Kagame’de. Bazılarınca otoriter, bazıları tarafından da vizyoner bir lider olarak görülen Kagame, cinsiyet eşitliği konusunda önemli adımlar atmasıyla biliniyor.

Ruanda anayasası, 2003 yılından bu yana, seçimle meclise gelen temsilcilerin yüzde 30’unun kadınlardan oluşmasını şart koşuyor.

Kadın milletvekili temsilinde dünya rekoru

Ruanda, parlamentodaki kadın temsilinde %61 oran ile dünya rekorunu elinde tutuyor. Ayrıca, yedi yüksek mahkeme yargıcının dördü kadın. Ruanda dışında sadece iki ülkede, Küba ve Bolivya, parlamentodaki kadın oranı erkeklerden daha fazla.

OECD’ye göre cinsiyet dengesine sahip hükümetler sadece cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini desteklemiyor. Kamu kurumlarındaki toplumsal cinsiyet çeşitliliğinin, karar alma organlarının insanların haklarını, davranışlarını ve yaşam tercihlerini etkileyen kuralları oluşturması nedeniyle çok önemli.

Başka bir ifadeyle siyasi pozisyonlarda daha fazla kadın olduğunda, kız çocukları ve kadınların haklarını destekleyen politikalara da öncelik veriliyor.

Kadınların siyasi liderliği aynı zamanda toprak hakları gibi, hayatlarını etkileyen konularda da aktif rol almasını sağlıyor.

Kaynak: Global Citizen

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
15 Kasım 2019