Sağlık Çalışanı Kadınlarla Dayanışma: “Mor Pazartesi”

Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla, korona günlerinde sağlık çalışanı kadınlarla dayanışmak, sorunlarını ve taleplerini daha görünür kılmak için  “MorPazartesi” etiketiyle bir sosyal medya kampanyası başlatıldı.

Sağlık çalışanlarının yaklaşık %60’ının kadın olduğu Türkiye’de kadınlar koronavirüs sebebiyle hastanelerde yaşanan ekipman sıkıntısı sebebiyle, yeterli teçhizat ve tedbirin sağlanamadığı ortamlarda hastaları tedavi etmeye çalışıyorlar.

Sağlık çalışanlarının taleplerini duyurmak için bir sosyal medya kampanyası başlatan Kadınlar Birlikte Güçlü platformu, çalışanlarının taleplerinin derhal karşılanması çağrısı yapıyor.

Kampanya duyurusuna göre, sağlık çalışanı kadınlarla dayanışmak ve seslerini yükseltmek için,

-video çekebilir,

-kağıda yazı yazıp fotoğraf çekebilir,

-çarşaflara yazıp pencereden asabilir,

-#MorPazartesi etiketiyle sosyal medyadan paylaşabilirsiniz.

Kadınların paylaştığı dayanışma mesajlarından bazıları şöyle:

“Tüm sağlık çalışanı kadınların talepleri karşılansın.”

“COVİD kliniğinde çalışan bir temizlik işçisi olarak alınan tüm önlemlerin çifte standarta uğramadan taşerondan kadroya geçen tüm 4D’li arkadaşlarıma uygulanmasını talep ediyorum!”

“Sağlık çalışanlarının yaklaşık %60’ı kadın. Kadınlar hem hastanede hem evde çalışıyor, çifte mesai yapıyorlar. Üstelik, gerekli teçhizattan ve tedbirlerden yoksun bir ortamda hastaları tedavi etmeye çalışıyorlar. Tüm sağlık çalışanlarının talepleri karşılansın.”

“Bugün sağlık çalışanı kadınlarla dayanışmak için #MorPazartesi hashtaginde buluşuyoruz. Sağlık çalışanı kadınlar ne kahraman ne melek! Olağanüstü güçleri yok! Eksik koruyucu ekipman, barınma ve çocuk bakımı sorunları acil olarak çözülmeli!”

“Sağlık emekçisi kadınların emekleri görünmez kılınmasın. #MorPazartesi”

 

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
30 Mart 2020