Şahika Ercümen Paletli Sabit Ağırlıklı Dalışta Dünya Şampiyonu

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, 7 ülkeden 46 sporcunun yarıştığı dünya kupasında, 2 dakika 14 saniyede 66 metreye dalarak, şampiyon oldu.

T24

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) ve Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) tarafından düzenlenen 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası ve Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası dalışlarının ilki bugün Antalya’nın Kaş ilçesinde yapıldı.

Kadın ve erkek 19 sporcunun sabit ağırlık disiplininde (CW) yaptığı dalışlarda Türkiye’den milli sporcu Şahika Ercümen, 3. CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası kapsamında, dört gün süren yarışmalarının ilk gününde şampiyonluk elde etti.

Türkiye, Rusya, ABD, Polonya, Kazakistan, Kolombiya ve Brezilya olmak üzere toplam 7 ülkeden 46 sporcunun katıldığı yarışmada Ercümen, 2 dakika 14 saniyede 66 metreye dalarak birinci oldu.

Kadınlarda gümüş madalyayı 2 dakika 15 saniyede 45 metrelik dalışıyla Polonya’dan Emilia Biala ile 1 dakika 30 saniyede 45 metrelik derecesiyle Rusya’dan Zoya Golovnya paylaştı.

Erkeklerde altın madalyayı kazanan isim ise 3 dakika 50 saniyede gerçekleştirdiği 120 metrelik dalışıyla Rusya’dan Andreey Matveenko oldu. Kolombiya’dan Cristian Castano 2 dakikada yaptığı 75 metrelik dalışıyla gümüş, Brezilya’dan Raphael Gustavo Dalmieda Vilamiu ise 2 dakika 5 saniyede 55 metrelik derecesiyle bronz madalyanın sahibi oldu.

Fotoğraf: AA

Serbest dalışta da şampiyon

Ayrıca Serbest Dalış Deniz Bireysel Türkiye Şampiyonası’nda da şampiyonluğu elde eden milli sporcu, “Dünya kupasında ülkemize şampiyonluk getirmek benim için büyük gurur. Ekim ayı sonunda da ülkemize yeni bir dünya rekoru kazandırmayı hedefliyorum” dedi.

T24

CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası

CMAS-TSSF “Kaş Başka” Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası’nda Rusya, Amerika, Polonya, Kazakistan, Kolombiya, Brezilya ve Türkiye ile birlikte toplam 7 ülkeden 46 sporcu yarışıyor.

Sporcular, Antalya İnceboğaz Belediye Halk Plajı’nın açıklarında 1-5 Ekim tarihleri arasında 4 gün boyunca mücadele edecekler.

Şahika Ercümen hakkında

1985’te Çanakkale’de doğdu. Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesi’ni bitiren Şahika Ercümen, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Başkent Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ediyor.

Türkiyeli serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu.

Serbest dalışta Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor.

Sualtı Sporları Milli Takımı’nda su altı hokeyi, su altı rugbysi, monopalet ve serbest dalış branşlarında 100 üzerinde ulusal şampiyonluk ve rekorunun yanı sıra 8 tane de Dünya Rekoru sahibi olan Şahika Ercümen, spor kariyeri dışında diyetisyenlik  yapıyor ve su altı belgeselciliği ile uğraşıyor.

Kaynak: Bianet, Kral Spor, Hürriyet Spor Arena

avatar
2 Toplam yorum
0 Yorumlara verilen cevaplar
1 Takipçiler
 
En çok cevap verilen yorum
En güncel tartışma
2 Yorum yapan yazar
Cahide YILMAZLARA. Rüştü Hatipoğlu yeni yorum
  Kaydol  
En güncel En eski En çok oy alan
Bildir
A. Rüştü Hatipoğlu
Ziyaretçi
A. Rüştü Hatipoğlu

👏👏❤👏👏

Cahide YILMAZLAR
Ziyaretçi
Cahide YILMAZLAR

Çanakkale seninle gurur duyuyor.

3 Ekim 2019