Salgın Sürecinde Kadınların Mücadelesinden Nasıl Güç Alabiliriz?

Pandemi birçok şeyi değiştirdi. Bir milyardan fazla insanın eve kapanmasıyla, yaşamın bildiğimiz hallerini alt üst etti.  Daha iyi bir geleceğin ne zaman ve nasıl mümkün olacağını bilmiyoruz.Bu belirsiz ve zor zamanlarda ilham almak için dünyanın dört bir yanından kadın liderlere yöneliyoruz.

Bu kadınlar, savaş dönemlerde barışı sağladılar; her şeye rağmen yeniliğe yön verdiler; zorluklar karşısında dayanıklılıklarını korudular ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için ısrarcı oldular. BM Kadın Birimi, hepimizin bu süreçte güçlü kalabilmesi için kadın liderlerin, azimli ve dayanıklılık ile ilgili ilham verici sözlerini derledi.

  • Umudumuzu koruyalım

“Herkes aksini düşünürken, biz başardık, İktidar ve siyasi pozisyonlar uğruna vicdanını kaybedenlerin vicdanı olduk.” Leymah Gbowee

Liberya iç savaşı başladığında, Gbowee sadece 17 yaşındaydı. Ülkenin dört bir yanında çatışmalar devam ederken, eski çocuk askerlerle çalışan bir sosyal hizmet uzmanı ve travma danışmanı oldu. Acımasız bir iç savaşın ortasında, huzurlu bir gelecek için umudunu asla kaybetmedi ve kadınların kalıcı barış ve güvenliği sağlamak için dayanışma gücüne inanıyordu. Liderliği ile binlerce Liberyalı Hıristiyan ve Müslüman kadını bir araya getiren şiddet karşıtı bir hareket oluşturdu ve 2003 yılında Liberya’nın iç savaşının sona ermesinde önemli bir rol oynadı.

  • Yaşadığımız çevreden güç alalım

“Karşılaştığımız sorunlar sihirle çözülemez, elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. İçinde olduğum çevreyi seviyorum ve gelişmesine yardımcı olmak için gereken değişiklikleri yapmaya kararlıyım.” Elena Crasmari

Engelli bir kadın olan Elena Crasmari, Moldova’nın kırsalındaki bir köyde yerel  temsilci seçimlerine aday olmak istediğinde, köydeki kadınların desteği ona ilham ve motivasyon verdi. Elena, kadın örgütlenmelerinde ona yardımcı olacak akıl hocalarıyla tanıştı. “Bazen bir kadını elinden tutmak ve yolculuğuna başlamasına yardımcı olmak yeterlidir” diyor.

  • Asla vazgeçmeyelim

“Bizi kimse durduramaz. Haklarımız için sesimizi çıkaracağız. Ve sesimizle değişimin öncüsü olacağız.” Malala Yousafzai

Malala Yousafzai, 10 yaşındayken, Taliban, yaşadığı şehri, Pakistan’ın Swat Vadisi’ni kontrol altına aldı. Halk, tüm kültürel etkinliklerin yasaklandığı bir yerde yaşamak ve kızların okula gitmesinin yasaklandığı yeni bir normale uyum sağlamak zorunda kaldı. Ama Malala pes etmedi.

Her şeye rağmen, kızların eğitim hakkı için sesini yükseltmeye başladı. Aktivizmi nedeniyle hızla Taliban için bir hedef haline geldi ve evinden kaçmak zorunda kaldı. Haftalar sonra eve döndü ve kızların okula gitme hakkı için daha yüksek sesle talep etmeye başladı. Kampanyası, 15 yaşındaki Malala’nın Taliban tarafından okula giderken vurulduğu 9 Ekim 2012 sabahına kadar yıllar içinde büyüdü. İyileştikten sonra aktivizme geri döndü. 2013’te, 16. doğum gününde, BM’ye seslenerek kız çocuklarının eğitim hakkı için savaşmaya çağırdı. 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

  • Birbirimize destek olalım

“Kadınlar krizle mücadele etmek için birbirlerinden destek almaya ihtiyaç duyar.” Nur Nahar

Bangladeş, 30 yılı aşkın bir süredir Myanmar’dan Rohingya mültecilerini ağırlıyor. BMMYK’ya göre, 15 Mart 2020 itibariyle, Bangladeş’te Myanmar’dan çoğunluğu kadın ve kız çocuklarının oluşturduğu 859.161 Rohingya mültecisi yaşıyor.  Nur Nahar, kadınlarla dayanışma yoluyla krizle başa çıkma gücünü bulan Rohingya kadınlarından biri. Sadece yedi yaşındayken Myanmar’dan ayrıldı ve Cox Bazar’daki Balukhali’deki mülteci kampında büyüdü. Şimdi otuzlu yaşlarında, BM Kadın Birimi destekli bir programın bir parçası olarak yeni gelen Rohingya kadın mültecilerine mentörlük yapıyor.

  • Toplumu daha iyi inşa edelim

“Dünya hükümetlerini, her yerde kadınları, ulusal ve uluslararası ilişkilerde daha bilinçli bir rol almaya teşvik etmeye ve kadınları da savaş ve direniş zamanlarında olduğu gibi barış ve yeniden yapılanma çalışmalarında da öne çıkmaya ve paylaşmaya  çağırıyoruz.” Eleanor Roosevelt

1946’da Eleanor Roosevelt, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na delege olarak atandı ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin hazırlanmasında etkili bir rol oynayan İnsan Hakları Komisyonu’nun ilk başkanı olarak görev yaptı. İnsanlık tarihinde ilk kez, tüm insanların – hem erkekler hem de kadınların – sahip olması gereken temel hakları ve temel özgürlükleri dile getirdi. 1946’da BM Genel Kurulu’nun açılış oturumu sırasında, Roosevelt dünyayı, kadınları herkes için daha iyi ve huzurlu bir gelecek inşa etmek için uluslararası çabalara dahil etmeye çağıran, dünya kadınlarına hitaben bir açık mektup okudu.

  • Yaratıcı olalım

“Günün sonunda, sandığımızdan çok daha fazlasına dayanabiliriz.” Frida Kahlo

Meksika’nın Mexico City şehrinde 1907’de dünyaya gelen Frida Kahlo, hayatı boyunca onu sık sık yatağa hapseden birçok zorluğa katlanmak zorunda kaldı ve burada sanatı kişisel krizleriyle başa çıkmak için bir araç olarak kullandı.

18 yaşındayken, onu ömür boyu acılara boğan korkunç bir otobüs kazası geçirdi. Haftalarca hastanede kalmak zorunda kaldı ve eve döndüğünde, aylarca yatağını terk edemedi, zorlukla hareket edebiliyordu. İşte o zaman, ebeveynlerinin can sıkıntısını ve acıyı hafifletmek için yaptığı özel bir şövale üzerinde yatağından çıkmadan resim yapmaya başladı. Birçok ameliyat geçirmesine ve tedaviler denenmesine rağmen kronik ağrısı asla dinmedi ve derin psikolojik acıları da beraberinde getirdi. Ama kendisiyle başa çıkmak ve kendini ifade etmek için resim yapmaya devam etti.

Kaynak: UN Women

 

avatar
  Kaydol  
Bildir
28 Mayıs 2020