Sanatçılar Sağlık Çalışanlarının Portrelerini Çiziyor

Türkiye’de illüstratör Zeynep Özatalay’ın çağrısıyla başlayan hareketle, sanatçılar sağlık çalışanlarının portrelerini çizmeye başladı.

Dünyanın dört bir yanında birçok sanatçı sağlık çalışanlarına teşekkür eden, onlara olan minnettarlığımızı dile getiren üretimler yapıyor. Çin’de Duyi Han’ın sağlık çalışanlarına adadığı mural bu anlamda etkileyici bir örnek olarak karşımıza çıkarken, Türkiye’de de sanatçılar sağlık çalışanlarının portrelerini yapmaya başladılar.

İllustratör Zeynep Özatalay, geçtiğimiz hafta Twitter hesabından bir duyuruyla çizerleri sağlık görevlilerinin portrelerini yapmaya çağırdı.

Bu süreçte “Elimizden size destek için fazla bir şey gelmiyor” diyerek her alandan sağlık çalışanlarının portrelerini çizmek istediğini yazan Özatalay’ın çağrısına Füsun Tarcan, Murat Başol, Eylem Koçyiğit, Zeycan Alkış, Berrin Simavcıoğlu gibi birçok çizer katıldı.

Çağrı üzerine pek çok sağlık çalışanı ve yakını sosyal medya üzerinden fotoğraflarını paylaştı.

“Bir çizer olarak ne yapabilirim diye düşündüm. Zaten yurtdışından örneklerini görmüştüm. Yapılmıştı ama daha farklı şekilde. Mesela kargo çalışanlarını ve sokaktaki tüm çalışanları çiziyordu biri New York’ta. Benim de aklıma geldi, küçük bir duyuru yaptım. Aslında biraz da nasıl tepki alırım diye çekinerek yazdım. Bu kadar yayılacağını tahmin etmemiştim. Neyse ki diğer çizer arkadaşlarım da dahil oldular.”

Çok olumlu ve güzel mesajlar aldığını aktarıyor Özatalay, diğer çizerlerin de anons yaparak sağlık çalışanlarının resmini yapabileceğini söylüyor.

Doktorlar, eczacılar, temizlik görevlileri, hemşireler, laborantlar ve güvenlikçiler portrelerini çizdirebiliyor. Portresini yaptırmak isteyen sağlık çalışanının sanatçıyla mesaj üzerinden iletişime geçerek, ad-soyad ve fotoğraf göndermesi yeterli.

Portreler #sağlıkçalışanlarınateşekkürler etiketiyle paylaşılıyor. Amaç hem teşekkür hem de sağlık çalışanlarını yakından tanıyıp onları biraz olsun mutlu edebilmek.

Kaynak: Bianet, Twitter

avatar
  Kaydol  
Bildir
20 Nisan 2020